Zavinutka – indiánská bylinka, která by neměla chybět ani ve vaší zahrádce
Pochází ze Severní Ameriky a dokáže nám pomoci opravdu s celou řadou obtíží. A jako bonus nabídne i atraktivní vzhled a nenáročnost, jdoucí ruku v ruce s mnoha zajímavými kultivary. Představujeme vám zavinutku podvojnou (Monarda didyma).
Zaujme vás na první pohled. Její růžové květy (v případě vyšlechtěných kultivarů leckdy až šarlatově červené) se vypínají až na 130 centimetrů vysokých stoncích. Kvete nepřetržitě od května do října a kromě příjemné vůně vás potěší i množstvím včel a motýlů, které dokáže na vaši zahradu přivábit.
Zavinutka je na pěstování nenáročná
Bude jí vyhovovat osluněné místo, ale spokojí se i s polostínem, byť v něm pokvete o něco méně. Vyhovuje jí humózní, lehká a dobře propustná půda. Zálivku pak vyžaduje pouze v období opravdu velkého sucha. Jinak se od ní držte s konvičkou spíše dál, přelévání jí totiž zničí naprosto spolehlivě.
Foto: Pixabay
Sklízet ji můžete dvojím způsobem. Do salátů se hodí čerstvá. Listy jsou nejchutnější ještě před květem, ovšem zkonzumovat můžete i samotné květy. A to nejlépe na chlebíčcích nebo jako ozdobu dezertů. Pro sušení pak sbíráme celé rozkvetlé stonky a zavěsíme je na polostinné, dobře větrané místo.
Zavinutka a její léčivé účinky
Zamilovali si ji už severoameričtí indiáni. A právě od nich víme, že se zavinutka skvěle hodí k léčení nejrůznějších infekcí dýchacích cest (obsahuje silici thymol), menstruačních potíží, potíží s trávením i jako léčebná kůra pro problematickou pleť.
Připravit si můžete čaj z jedné lžičky sušené natě, případně i obklad nebo inhalaci. Pamatujte si však, že souvislá délka užívání by neměla překročit jeden měsíc. Poté je nutné udělat alespoň týdenní přestávku.
Náš tip: Obklady nohou nebo kůže vždy kombinujte s pitím čaje. Účinky se znásobí.
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)