Zavařování paprik
Papriky jsou vynikající v jakémkoli stavu, ostatně i proto je pěstování paprik na zahradách tolik oblíbené. Pravda je ale taková, že syrových paprik či těch nadívaných se člověk velmi rychle přejí, a tak je třeba vymyslet nějaký vhodnější způsob přípravy. Vynikající volbou jsou zejména zavařování paprik, které jednak dokáže připravit vynikající pochoutku a jednak také pomůže uchovat papriky velmi dlouhou dobu, bez toho aniž by se zkazily.
Zásady při zavařování paprik
Zavařování v troubě, zavařování v mikrovlnce i zavařování ve vodní lázni jsou postupy, které si vyžadují speciální přípravu. U paprik je třeba také dbát na to, který druh zavařujeme. I jedna jediná pálivá paprika dokáže udělat ze zavařeniny doslova a do písmene peklo. Vyvarovat byste se měli také přítomnosti jádřinců a stopek. Tedy mimo kozích rohů, u nichž se jedná o jakýsi standard. Sbírejte také pouze zralé papriky a nikoli ty přezrálé. Mohli byste se setkat s tím, že zavařenina bude hodně rozmočená a ne příliš vzhledná a chutná.
Zavařené papriky ve sladkokyselém nálevu
Velmi oblíbené jsou u nás především sladkokyselé nálevy. U paprik se vyplatí vsadit na takový nálev ještě společně s kapkou oleje. Potřebovat budeme následující ingredience:
– 1 litr vody
– 0,1 oleje
– papriky
– sůl
– cukr
– ocet, popř. citron
– sůl
Postup je velmi jednoduchý, jelikož papriky ve sklenicích pouze zalijete sladkokyselým nálevem. Poměr cukru, soli a octa neuvádíme, jelikož prostě a jednoduše nálev ochutnáte a zjistíte, jestli je takový, jaký by měl být. Po uzavření sklenic sterilujeme při teplotě okolo 85 stupňů Celsia po dobu cca 25 minut.
Papriky v mírně slaném nálevu
Podobným způsobem lze zavařovat papriky i v slaném nálevu. Sterilují se bez kyselého prostředí. Na 1 litr vody budete potřebovat 15 g soli. Postup je přitom totožný jako u předchozího zavařování.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.