Zatápíte papírem? Ničíte si kamna a výrobce vám reklamaci neuzná. Umí to totiž odhalit

Kamna, dřevo, jak zatopit v kamnech, krb, reklamace

Zatápíte papírem? Ničíte si kamna a výrobce vám reklamaci neuzná. Umí to totiž odhalit. Ty tam jsou časy, kdy stačilo vzít staré noviny a pár třísek a oheň byl na světě. Jak se ukazuje, dnešní technologie tomuhle starodávnému způsobu našich babiček příliš nakloněny nejsou.

Používání papíru k rozdělání ohně je běžnou praxí při zakládání venkovních ohňů, do kamen ale nepatří. Při hoření papíru totiž vznikají saze a popel, které není snadné zlikvidovat. Tyto zbytky mají tendenci ulpívat na vnitřních částech kamen a komína a časem tu vytvářejí opravdu silné vrstvy. Tyto usazeniny nejenže kamna znečišťují, ale narušují jejich funkčnost a mohou vést i k jejich dlouhodobému poškození.

Proč škodí pálení papíru

Když se saze a popel z hořícího papíru hromadí v úzkých průchodech kamen, zejména v přechodu mezi kamny a komínem, vytvářejí ucpávky. To může vážně omezit schopnost kamen správně nasávat vzduch, což vede ke špatnému spalování dřeva.

TIP: Chcete vyzkoušet skutečnou houbovou delikatesu? Upravte si nožičky z bedel jako chipsy.

Zatápíte papírem? Ničíte si kamna

Foto: Pixabay

Pravidelné používání papíru k zapalování kamen tento proces poškození urychluje. Nemusíte si toho všimnout hned, ale časem se z nahromaděných sazí a nečistot vytvoří odolná vrstva, která pokryje vnitřní povrchy kamen a komína. Tím se nejen snižuje účinnost kamen, ale také se hůře čistí.

Jakmile nánosy dosáhnou určité úrovně, mohou začít způsobovat dlouhodobé škody. Vrstva sazí se stává tepelným izolantem, což znamená, že vnitřní povrchy kamen jsou vystaveny vyššímu teplu, než by měly být. To může způsobit deformace, praskliny a další poškození jejich těla.

TIP: Co s plnými košíky hub? Usušte jej jako naše babičky, sůl pomůže k bleskovému výsledku.

Výrobce dokáže zjistit, co jste spálili

Zde se věci stávají ošemetnými. Mnozí výrobci kamen výslovně varují před spalováním čehokoliv jiného, než je řádně vyzrálé dřevo. Pokud tedy vaše kamna utrpí škodu v důsledku nesprávného používání, výrobce pravděpodobně odmítne jakékoli vaše případné záruční nároky. A jen tak je bohužel neoklamete – laboratorní analýza usazenin bude v tomto případě hovořit více než jasně.

 

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/paleni-dreva-v-kamnech-skodi-vam-i-lidem-ve-vasem-okoli-varuji-vedci-134527, https://www.veronica.cz/otazky?i=467

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)