Zastřihování bazalky vám pomůže maximalizovat úrodu – vyplatí se vědět, jak na to!
Bazalka je velmi oblíbenou bylinkou, kterou není příliš velký problém pěstovat. Je typická svým aroma, které využijete zejména při dokončování jídel (vařením ztrácí své aroma). Hodí se zejména do studených pokrmů, jako jsou různé saláty. Skvělá je v kombinaci s rajčaty, mozarellou, ale také s vodním melounem. Rozhodně byste měli vyzkoušet také bazalkové pesto nebo kombinaci hrášku a bazalky… pokrmů, ve kterých se používá, je spousta. Pokud si tuto bylinku zamilujete, je dobré, jak ji zastřihovat, abyste z ní získali maximum.
Představujeme bazalku
Bazalce postačí propustný substrát, dostatek sluníčka a pravidelná zálivka a bude vám dělat radost. Původem pochází z přední části Indie, odkud se již ve starověku rozšířila dál. S bazalkou se již od počátku jejího užívání zacházelo jako s královským zbožím – vyplývá to mimo jiné z jejího názvu (basilice je její latinský název, můžeme jej volně přeložit jako „královský“). Také ve Starém Egyptě považovali bazalku za posvátnou. Používali ji při náboženských obřadech.
Foto: Pixabay
Zastřihávání je důležité
Pravidelná sklizeň je důležitá pro dosažení co největší úrody. Musíte ale vědět, jak na to. Pokud budete zastřihávat správně, váš keřík se rozkošatí a bude mít větší množství větviček – a listů, které tak rádi využíváme. Zdaleka totiž není úplně jedno, na kterém místě bazalku odstřihnete. Většinou se uchylujeme ke sklízení tam, kde jsou listy největší. Nemělo by se ale jednat o nejdůležitější kritérium při zastřihávání.
Jak NEZASTŘIHÁVAT
Pokud nechcete mít chabý keřík s několika pahýly, pak je dobré vědět také, co při sklízení nedělat. Nestřiháme spodní listy rostliny, ačkoli by to mohlo lákat: bývají veliké. Právě tyto listy přijímají největší množství slunečního světla a slouží také při získávání živin. Jsou také důležité pro to, aby rostlina měla dostatečnou sílu větvit se a vytvářet nové listy.
Jak správně zastřihávat
Správně bychom měli stříhat ty listy, které rostou na vrcholu rostliny. Hledejte místo, kde se vytváří nové lístečky a zastříhněte hlavní stonek asi 1 cm nad nimi. Právě tento způsob je pro vaši rostlinu nejlepší, protože díky tomu vytvoříte pro rostlinu příležitost vytvořit dvě nové větve z místa, kde jste je odstřihli. A až tyto dvě nové větve vyrostou, můžete je znovu odstřihnout. A znovu dojde k vytvoření dalších dvou výhonků. Tímto způsobem vytvoříte košatější rostlinu, ze které sklidíte mnohem více listů.
Tipy pro zachování zdravé rostliny
K odstřihávání používejte ostré nůžky, pokud možno desinfikované. Pokud jste jimi stříhali nemocnou nebo zamořenou rostlinu, rozhodně byste jimi neměli stříhat bazalku!
Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-zastrihnout-bazalku-30000703.html
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!