Zaštipování rajčat: Proč musí boční výhony pryč
Většina zahrádkářů se shoduje v tom, že boční výhony je zapotřebí u rajčat zaštípnout. Samozřejmě se najdou i lidé, kteří jsou rezolutně proti. Ti nechávají keříky jen tak ladem a skladem růst a v podstatě nic neřeší. Úrodu nakonec sklízí také, nicméně zpravidla bývá mnohem nižší a rostliny dříve chytají plíseň. Pojďme se tedy podívat mnohem blíže na to, proč se vyplatí rostliny zaštipovat a jak tak činit.
Sekundární výhony rostlinu vyčerpávají
Nepochybně. Stejně tak staré listy. Zvláště ty, jež jsou napadené plísní nebo jinými chorobami, je zapotřebí odstranit. Problém je v tom, že zbytečné boční výhony také berou plodům potřebné světlo.
Rajčata: Foto Pixabay
Důvody zaštipování rajčat přehledně a jasně
Pro zaštipování rajčat jednoznačně hovoří hned několik aspektů. Zaštipuje se především proto, že:
- rostlina potřebuje pravidelný přísun slunečního záření,
- zabezpečí se lepší cirkulace vzduchu,
- umožní tvarování rostliny dle potřeby,
- zabrání se vzniku některých chorob, zejména plísní.
Zaštipování rajčat: Foto Radek Štěpán
Jak dosáhne rostlina cca 20 cm, můžete začít
Když se tak ale stane o něco později, nic moc nezameškáte. zapotřebí je podchytit boční výhon včas, než se výrazně rozroste. Bohatě si vystačíte s vlastníma rukama. Výhony je možné vyštipovat velmi pohodlně. Budete-li chtít ale odstranit nemocné listy, pak raději sáhněte po nůžkách. Někdo desinfikuje místa po zaštípnutí skořicí, nicméně my tak nečiníme a za nutnost to nepovažujeme. Ostatně na naše zaštipování rajčat se můžete podívat na videu.
Video: YouTube kanál Radka Štěpána
Zaštipování rajčat: Náhledové foto Radek Štěpán
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.