Zasáhnout proti slimákům se vyplatí právě teď. Kombinovaná strategie sníží jejich počty napřesrok na minimum

Slimák

Zasáhnout proti slimákům se vyplatí právě teď. Kombinovaná strategie sníží jejich počty napřesrok na minimum. Všichni jsme jako zahrádkáři zažili frustraci, když jsme sledovali, jak naše krásné rostliny okusují slimáci. Tito slizcí vetřelci se zdají být nezastavitelní, zvláště když začíná chladné podzimní počasí. Ovšem správnou strategií je můžete bez potíží udržet na uzdě po několik sezón. Klíčem je načasování a vytrvalost.

Úklid zahrady: Odstranění úkrytů

Prvním zásadním krokem v boji se slimáky je úklid zahrady a odstranění míst, kde se mohou schovávat. Slimáci milují vlhká a tmavá místa, kde mohou bezpečně přečkat zimu, proto je nyní čas zaměřit se na odstranění spadaného listí, hromad dřeva apod.

Pokud se však snažíte vytvořit zimní úkryt pro užitečné tvory, jako jsou ježci nebo hmyz, může se tento krok zdát kontraproduktivní. Rovnováhu zajistíte tím, že odstraníte úkryty v blízkosti užitkových plodin a zároveň ponecháte přirozená útočiště dále od zón výsadby. I když totiž slimáci mohou při hledání potravy cestovat na velké vzdálenosti, při poklesu teplot to už neplatí. Většinu z nich tak najdete právě poblíž záhonů.

Slimák Zasáhnout proti slimákům se vyplatí právě teď

Foto: Pixabay

Zničte vajíčka před příchodem zimy

I když se vám podaří vyhnat dospělé slimáky, ještě nemáte vyhráno. Než zmizí do úkrytu, mohou naklást vajíčka, která zajistí, že se jejich potomci na jaře vrátí. I s tím si však snadno poradíte. Vajíčka slimáků se často skrývají těsně pod povrchem půdy – třeba na zanedbaných záhonech, kde se usadil plevel. Oblíbená jsou také místa kolem stromů, která byla nedávno narušena třeba kvůli kypření. Klíčem k úspěchu je tato vajíčka najít a zničit.

A k tomu vám pomůže staré dobré rytí. Převrácením půdy se vajíčka dostanou na povrch, kde za vás zbytek práce odvedou nízké teploty a mráz. A zlikvidujete tak i mnoho dalších nepříjemných škůdců.

Jak zničit vajíčka slimáků – pomůže nálev z kopřiv

Jedním z obzvláště účinných přírodních prostředků je použití kopřiv. Nechte je týden vyluhovat ve vodě a poté přecezeno tekutinu nastříkejte na záhony. Tím vajíčka zničíte a zároveň své záhony skvěle vyživíte.

Podobně může být mocným spojencem v boji proti vajíčkům slimáků i dřevěný popel. A také v něm najdete mnohé užitečné živiny – třeba mangan, hořčík, železo, fosfor a draslík, které zlepšují strukturu a úrodnost záhonů. Vyvarujte se však používání dřevěného popela na místech, kde plánujete pěstovat kyselomilné rostliny, protože může zvýšit hladinu pH půdy.

Kromě toho lze kolem rostlin nasypat také křemelinu, jemný prášek ze zkamenělých řas, který vytvoří abrazivní povrch, jemuž se slimáci obvykle důsledně vyhýbají.

 

Zdroj: https://www.permaculture.co.uk/articles/20-ways-to-control-slugs-in-the-permaculture-garden-or-allotment/, https://www.theenglishgarden.co.uk/gardening-advice/maintenance/how-to-get-rid-of-slugs-10-solutions/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)