Zásady při pěstování červené řepy: Správný výsev, zálivka, hnojení a volba plodin v blízkosti
Červená řepa je zdravá a chutná. Nabízí pestré využití v kuchyni v rámci zpracování. Abyste se mohli těšit na dobrou úrodu a následnou sklizeň, je třeba dodržet jisté zásady. Které to jsou?
Základem je správný výsev
Správný výsev je u červené řepy polovinou úspěchu. Ideální je výsev od poloviny dubna do konce května, nikdy však dříve, jelikož je řepa citlivá na mráz. Je možné provádět výsev postupně co týden či dva a později tak průběžně sklízet. Ještě před samotným výsevem je dobré namočit semínka řepy, rychleji tak vyklíčí. Semena vysévejte do hloubky 3 až 4 cm a v řádcích vzdálených cca 30 až 40 cm. Poté řádky přihrňte, opatrně je přišlápněte a zalijte. Můžete je přikrýt netkanou bílou textilií.
Podstatnou roli hrají zálivka a hnojení
Jakmile rostliny vzejdou, je třeba je protrhat, aby měly dostatek místa a bulvy se mohly vyvíjet rovnoměrně. Zcela stačí protrhat na 8 až 10 cm. Důležitá je zálivka, kterou je třeba provádět pravidelně první měsíc po vysetí. Později pak v případě velmi suchého počasí. Řepě lze přilepšit i správným přihnojováním. To je dobré provádět v době, kdy mají rostliny zhruba cca 10 lístků, a poté pak při uzavírání porostu. Nejprve když se dotýkají listy rostlin v řádku a poté když se začnou dotýkat i mezi řádky. Ideální volbou je vyzrálý kompost či kopřivový výluh. Rozhodně zapomeňte na hnojení před výsevem, to nemá řepa ráda.
Vhodná zemina a plodiny s dobrým efektem
Řepa není nikterak náročná na půdu. Jen jí vadí velmi kyselá. Příliš kyselé půdě lze zabránit, pokud ji na podzim vyvápníte. Do půdy před výsevem můžete zapracovat vyzrálý kompost a dřevěný popel. Červenou řepu nevysévejte na stejné místo jako loni. Na správný vývoj mají vliv i vhodné plodiny pěstované v blízkosti řepy. Co zvolit? Ideálně cibuli, pórek, okurky. Pozor, naopak uškodit mohou plodiny jako jsou brambory, špenát, mangold či fazole. Ty nikdy nevysazujte poblíž řepy.
Foto: Pixabay
Problém se šedými skvrnkami na listech
Pokud na listech jsou šedé skvrny s fialovými okraji, tak rostlinu napadla houba skvrnatička řepná. Typické skvrny s fialovým lemem se objevují na starších listech. Pozvolna se v listech dělají dírky a usychají. Proti této chorobě se lze bránit střídáním plodin, tj. že na stejný záhon vysejete řepu až po 3 či 4 letech.
Zdroj: chalupari-zahradkari.cz, living.iprima.cz
Náhledové foto: Pixabay