Zásady přesazování orchidejí

Orchideje se řadí mezi nejznámější a nejkrásnější květiny, které se pěstují i v našich podmínkách. Jejich domovinou jsou pochopitelně mnohem teplejší oblasti, nicméně i u nás si můžete vypěstovat krásnou orchidej, z níž budou doslova oči přecházet. Jednou za dva roky ovšem orchideje potřebují přesadit, což představuje úkon poněkud náročnější, nicméně nikoli nerealizovatelný. Přibližme si tedy přesazování orchidejí, respektive postup, který bychom měli dodržovat. Orchideje jsou sice hodně křehké rostliny, ale při správném přesazování se nemůže vůbec nic stát.

Odmočení jako základ

Předtím, než začnete rostlinu orchideje přesazovat, bude zapotřebí celý květináč s kořenovým systémem namočit do vody. Pokud tak učiníte, vše půjde mnohem snáze. Stačí vám doba namočení pouhých několik málo minut. Po uplynutí tohoto času je třeba vzít rostlinu zespodu za listy a pomalu ji vytáhnout ven z květináče. Po odmočení to již nebude tak namáhavé a nebezpečné z pohledu potenciálního poškození kořenového systému.

Po vyndání z květináče

Poté, co rostlinu orchideje vyndáte ven z květináče, je zapotřebí vzít konvici s vodou a díky ní odstranit veškerou hmotu, která ulpěla v kořenovém systému. Určitě nepoužívejte nic, co by mělo za následek silný proud vody. Kořeny by mohly být porušeny. Ostatně kořeny je zapotřebí následně dokonale zkontrolovat. Ty, jež se rozpadávají, zastřihněte sterilními nůžkami. Zásyp proveďte prostřednictvím mleté skořice.


Zajímavá e-kniha o orchidejích: Zdroj obrázku Heureka.cz

Na novém místě…

Po tomto ošetření již stačí připravit nový květináč, který bude pochopitelně o něco větší, než tomu bylo u starého. Určitě ale dbejte na to, aby byl větší jen o něco málo. Ve velkém prostoru by orchidej chtěla všude zakořenit a nešla by již do květu. Tento problém se u mnohých pěstitelů bohužel objevuje a rostlinám se nelze divit, že nekvetou.

Orchidea: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.