Zásady pěstování magnolie
Magnolie mají krásné, ba přímo okouzlující květy, a proto jsou do zahrad mnoha pěstitelů tolik žádané. I jejich tvar rozložité koruny a velké listy zdobí zahradu po zbytek roku. Nejčastěji se u nás pěstuje magnolie susan, která patří k druhům mrazuvzdorným. Magnolie a jiné opadavé druhy jsou jediné, které lze u nás dlouhodobě pěstovat.
Pěstování magnolie
Magnolie je solitér. Potřebuje dostatek místa, aby se mohla vyvíjet do všech stran. Na toto je třeba pamatovat již při sázení. Jednotlivé druhy magnólií se v nárocích liší, obecně lze říci, že magnólie jsou teplomilné dřeviny. Lze je pěstovat jak v nížinách, tak pahorkatinách. Keř magnolie umístěte na slunné místo a v závětří. Porostou vám i v polostínu, ale rostlina nebude tak bohatě kvést a dřevo bude hůře vyzrávat. Magnolie potřebuje výživnou, hlinitou a kyprou půdu, kterou je třeba udržovat stále vlhkou, ne však přemokřenou. Nevhodné jsou půdy jílovité, vápenité, těžké a takové, které rychle vysychají.
Výsadba magnolie
Pro výsadbu magnolie je dobré, když přidáte do kompostu zhruba jednu třetinu kompostu či rašeliny. Půda by měla být slabě kyselá až neutrální. Magnolii nesázejte hluboko. Po zalití je vhodné okolí keře namulčovat sekanou trávou, kůrou, listím anebo kompostem. Tím zajistíte rovnoměrnou vlhkost a vhodnou struktura půdy. Na podzim nahrňte k mladým rostlinám listí a kompost. Před příchodem mrazů byste měli květy raně kvetoucích druhů menších keřů a kultivarů přehodit netkanou textilií. Magnolii neokopávejte do hloubky, protože její kouřeny jsou blízko půdnímu povrchu a mohli byste je poškodit.
Řez u magnolie
Vzhledem k tomu, že magnolie se dodávají výhradně s balem nebo v kontejnerech, můžete provádět výsadbu i během vegetace. Nejlepším obdobím je však březen a duben. Výsadbu můžete provést také ještě na počátku podzimu, kdy je půda ještě teplá. Při koupi si zkontrolujte kořenový bal, jestli není přeschlý a u zakoupených sazenic zkontrolujte, jestli je větvení pravidelně rozložené na všechny strany. Dlouhé nevětvené výhony zkraťte nad pupenem, který směřuje ven z budoucí koruny. Řez u dobře narostlých keřů či stromů neprovádějte. Odstraňte akorát poškozené větve od mrazu či okousané od zvěře. Rány vždy pečlivě začistěte a zatřeteštěpařským voskem či latexovou barvou.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.