Zásady pěstování brokolice ve zkratce
Brokolice patří mezi velmi oblíbené plodiny, které ale spíše nakupujeme v obchodech. Vlastní pěstování brokolice je totiž v našich podmínkách do značné míry ztíženo. Vyrůst sice většinou bez problémů dokáže, nicméně celková velikost růžice bývá minimální. V našich podmínkách se pěstují dva typy brokolice. Tím prvním je brokolice stonková vytvářející menší růžičky, které se postupně sklízejí. Druhým typem je brokolice květáková, která má velké růžice a najdeme ji běžně v obchodech. Sklízí se pochopitelně jednorázově.
Nenáročná brokolice
Brokolice je vynikající především pro své minimální nároky na prostředí, v němž se nachází. Bez problémů snese výkyvy teplot a klidně i krátkodobější suché časy. Přežije také v menších mrazech, a to až do -5 stupňů Celsia. Jestliže budete chtít pěstovat brokolici sami, rozhodně se vyplatí vysazovat ji přímo na konkrétní stanoviště. Semenáčky by se po přesazování nemusel ujmout. Právě přesazování totiž snášejí velmi špatně. Určitě není od věci záhon na podzim dokonale vyhnojit a přidat kompost.
Včasná sklizeň je velmi důležitá
Vrcholovou růžici je třeba seříznout tehdy, když je rostlina ještě malá a poupata nejsou vůbec otevřená. Poté, co dojde ke sklizení hlavní růžice, dochází k vývoji bočních růžic. Ty je třeba sklidit, až dosáhnou velikosti přibližně okolo 10 centimetrů. Malé růžice je možné o prvně jmenovaného typu brokolice sklízet klidně až někdy do zimních měsíců.
Ochrana proti škůdcům
Brokolice je bohužel velmi náchylná na škůdce. Ihned po realizaci výsadby bychom ji měli překrýt netkanou textilií. Předejde se tak zbytečným problémům. Nejčastěji napadají rostlinu dřepčíci. Tito malí broučci koušou do listů, které jsou pak dokonale dírkované. Na dřepčíky účinkuje prostředek Zoolone, takže se jich lze zbavit i takto.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.