Zásady kompostování: víte, kdy je správný čas otočit kompost

Kompost

Na kompostování nemusí být nic složitého, pokud dodržíte několik jednoduchých zásad. To, co správný kompost potřebuje nejvíce, je čas. Dostatek času, aby krásně vyzrál. Pokud se nám kompost povede, dosáhneme tím zlepšení kvality půdy i bez různých chemikálií, které jsou dostupné v zahradnických centrech. Jednou z činností, které kompost vyžaduje pravidelně, je otáčení. To napomáhá procesu rozkladu.

Proč otáčet kompost?

Tím, že svůj kompost budete pravidelně otáčet, docílíte toho, že se ke složkám dostane větší množství kyslíku. A to má za následek rychlejší rozklad materiálu. Čím častěji budete kompost obracet, tím rychleji se bude rozkládat. Jak často bychom to měli dělat? Ideální je otáčení kompostu jednou za týden, pokud se k tomu ale nemůžete dostat, otáčejte alespoň jednou za měsíc. Mnohem lepší je ale hledat známky toho, že kompost potřebuje otočit.

Kompostování

Foto: Pixabay

Jak poznat, že je čas otočit kompost?

Můžete to poznat podle vzhledu, ale také podle vůně. Pokud začne kompost nepříjemně zapáchat, je čas jej otočit. Důvodem zápachu totiž mohou být bakterie, které jsou nahromaděny na horní straně kompostu, ale nedostávají se dovnitř kompostu, protože tam není kyslík. V důsledku anaerobního dýchání produkují čpavek – a ten, jak víme, zrovna nevoní. Dalším signálem může být vzhled kompostu: když se na něj podíváte, nezdá se vám, že by se rozkládal. Příčinou může být nedostatek dusíku. I ten je obsažen ve vzduchu. Zde jsou některé další známky toho, že je načase otočit kompost:

  • Vysoká teplota kompostu znamená, že již dlouho nedošlo k otočení. Díky tomu se kompost ochladí. Studený kompost naopak otáčet nemusíte, protože nedochází k hromadění tepla.
  • Horní vrstva materiálu je vyschlá a praská, už jste jej dlouho neotočili. Tak to hned napravte.

Jaký má význam kompostování?

Kompost se skládá z organických materiálů, které jsou významným zdrojem živin půdy. Kompostování je rozklad organického materiálu bakteriemi nebo houbami. Kompostovat můžete na volné hromadě, v kompostovací nádobě nebo uzavřeném bubnovém kompostu. Otáčením kompostu zajistíte promísení všech materiálů. Tím se také zajistí rychlejší rozklad. Díky přístupu kyslíku jsou aerobní organismy mnohem efektivnější.

Zdroje info:

https://flourishingplants.com/when-to-turn-a-compost/

https://www.toprecepty.cz/clanky/935-rady-a-tipy-jak-na-domaci-kompost-kam-ho-umistit-a-co-do-nej-ne-patri/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!