Zapomeňte na drahé čepované pivo a unylé lahváče. Jak na domácí vaření piva ve zkratce
Pivo je jedním z našich tradičních nápojů a mnozí z nás na něj nedají dopustit. V současné době se okolo piva vede hodně diskuzí. Není se čemu divit, jelikož zakoupení čepovaného zlatavého moku v některé z restaurací a hospod se začíná stávat jakousi výsadou bohatých. Ano, cena půllitru přesahující 50 korun je skutečně alarmující. Spousta lidí přešla na lahvové pivo, které se dá koupit klidně i kolem 15 korun. Přesto jde mnohdy o unylé europivo, které za moc nestojí. Z toho důvodu se vyplatí uvařit si vlastní domácí pivo. Pokud máte prostor, stačí nakoupit vybavení, něco málo si přečíst a můžete začít. My se v následujících řádcích podíváme na začátky domácího pivovarníka poněkud podrobněji.
Vybavení jako základ
Spousta domácích pivovarníků vaří zlatavý mok přímo v nějakém velkém hrnci s tím, že směs neustále míchají. Samozřejmě se to dá, ale jde o pracnou záležitost. Ideální je zakoupit nějaký automatický kotel, který disponuje také malým oběhovým čerpadlem. Sehnat takováto zařízení lze kolem 10 000 korun. Jestliže si koupíte sadu s dalšími pomůckami, dostanete se maximálně na cenu kolem 20 000 korun. Vařit pak ale můžete prakticky do nekonečna.
Z výbavy konkrétně budete potřebovat:
- kotel,
- míchadlo na slad,
- kuchyňskou váhu,
- nádobku s odměrkou,
- refraktometr,
- nádobu na kvašení,
- plastové nebo skleněné lahve.
Suroviny na vaření piva a kotel: Foto Radek Štěpán
Správný recept a jde se na to
Hodně důležité je vybrat správný recept na vaření piva. Spousty jich najdete na internetu. V eshopech jsou přímo i namíchané sady, takže recept je součástí balení. Výborná je také Pivařka, kde je receptů spousta, a to na svrchně i spodně kvašená piva.
Nákup potřebných surovin
Potřebovat budete pochopitelně především slad. Ten si nakupte již našrotovaný, jinak tak budete muset činit doma. Dále se neobejdete bez chmelu a kvasnic. Nákup všech surovin je závislý na receptu. Pro ležáky se používají kvasnice na spodní kvašení, jež probíhá zpravidla při teplotě od 11 do 15 stupňů Celsia. Svrchní kvašení je pro nás jednodušší, jelikož postačí pokojová teplota.
Šrotování sladu: Foto Radek Štěpán
Hurá na vaření piva
Proces vaření piva se skládá z několika fází. My se na jednotlivé zaměříme podrobněji. Vše se pokusíme zjednodušit.
Rmutování
V kotli si připravíme potřebné množství vody, jež se ohřeje na požadovanou první rmutovací teplotu. Do kotle přidáme slad a teplotu postupně po intervalech měníme. Dvakrát nebo třikrát se mění a slad se vyvařuje. Samozřejmě se z něj získávají potřebné látky.
Rmutování: Foto Radek Štěpán
Cezení
V momentu, kdy je dormutováno, přichází na řadu cezení. Přes samotný vyvařený slad se přelévá voda o teplotě okolo 70 stupňů Celsia. Množství vody se pochopitelně odvíjí dle konkrétního receptu.
Chmelovar
Když je scezeno, nastává chmelovar. Sladina se dostane na teplotu varu a vaří se většinou 60 nebo 90 minut. Dle konkrétního receptu se přidává chmel. Chmelí se většinou tak, že chmel zůstává přímo v konkrétním sítku.
Chlazení piva musí být rychlé
Do dvou hodin by mělo být vychlazeno. Po skončení chmelovaru dochází ke chlazení. Ideální je klasická spirála, kterou protéká studená voda. Výsledkem bude mladina o teplotě kolem 25 stupňů Celsia. Právě do ní se dávají kvasnice rozmíchané s vodou. Předtím je ideální odlít část mladiny, která se nenechává vykvasit. Určitě si změřte refraktometrem, o jak silné pivo ve skutečnosti půjde. Jinak odebírám zhruba 1,5 litru vody z 27 litrů mladiny.
Přelévání mladiny do kvasné nádoby: Foto Radek Štěpán
Kvašení a lahvování piva
Svrchně kvašené pivo kvasí při pokojové teplotě, spodně od 11 do 15 stupňů Celsia. Děje se tak týden v kvasné nádobě. Poté se vykvašené mladina smísí s nevykvašenou a lahvuje. V lahvích se nechá týden, kdy ještě dokvašuje a cukry se mění na oxid uhličitý. Pivo získá říz a bublinky.
Kvasné nádoby: Foto Radek Štěpán
Dozrávání v lednici
Většina svrchně kvašených piv dozrává ještě zhruba 2 až 3 týdny. Ležáky klidně i několik měsíců. Pšeničné bývá zralé již za týden až dva. Teplota v lednici se pohybuje do 2 do 5 stupňů Celsia. Po této době už lze pivo konzumovat. Nalévat se musí po skle a ideálně naráz, spodní zbytky kvasnic musí zůstat na dně lahve.
Zdroje info: Autor
Domácí svrchně kvašené pivo: Náhledové foto Radek Štěpán
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.