Zantedeschia: Pěstování a několik rad navíc

Zantedeschia

Zantedeschia calla, česky Kala. Tuto rostlinu můžeme nejčastěji vidět ve vázaných kyticích. Škoda jen, že si pohled na Kaly dopřáváme výjimečně. Nabízí se řešení zahradní kaly, které jsou v různých barvách a pěstují se jako jiné hlíznaté rostliny.

Kala zahradní

Zahradní Calla – Zantedeschia dorůstá oproti metrové pokojové Kale výšky mezi 40 a 60 cm. Zahradní Kaly naopak upoutají pestrou paletou barev, a to od bílé přes růžovou, oranžovou až po odstíny fialové. Většina hybridů má navíc ještě mramorované listy, takže jsou Kaly ozdobené i v dobách, kdy zrovna nekvetou. Vegetační klid nastává od pozdního podzimu až do předjaří, v ploché a zaschlé hlíze.

Zantedeschia calla a pěstování

Co se týká Zantedeschie a pěstování, to půjde snadno. Hlízy se dají koupit v zahradnictvích i na e – shopech, zabývající se zahradničením. Sortiment je opravdu rozsáhlý a ceny se dají srovnat s cenami např. jiřin. Díky velké nabídce si můžete koupit více barev a ty pak nakombinovat, na vaší zahradě to splní požadovaný efekt. Hlíza potřebuje od výsadby do vykvetení 90 dní. Je také, ale možné výsadbou do květináče během března vykvetení urychlit. Pomůže také pravidelná zálivka teplota 15 °C.  pří výsadbě na záhon by však teplotní výkyvy neměly být příliš rozdílné, to kaly nesnesou. To znamená, že vysazování je nejlepší až od poloviny května. Narašené rostliny přesazujte, když mají výšku mezi 3 a 5 cm, vyšší rostliny už špatně snáší přesazení. Hlízy sázejte 7 až 10 cm hluboko. Doporučuje se také sázet hlízy do hnízd.

Kaly v létě

Pokud máte záhon na celodenním slunci, zastiňte rostliny Kaly na první dny po přesazení. Listy by totiž mohly spálit a zpomalil by se jejich růst. Během vegetace můžete přidat plné minerální hnojivo a pravidelnou zálivku. Půda by však neměla být přemokřená, nýbrž přiměřeně vlhká. Rostliny snesou plné slunce, dobře ale prospívají i ve slabším polostínu.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.