Žampiony si můžete vypěstovat i na balkoně – my vám poradíme, jak na to
Jednou z nejoblíbenějších hub u nás je žampion. Jejich koupě se může ale prodražit. Přitom existuje jednoduchý způsob, jak si tyto houby pěstovat doma, a to i přes to, že nemáte k dispozici sklep nebo tmavou komoru, ve které se obvykle pěstují jiné houby. Pěstování žampionů je poměrně jednoduché – a snadno ho zvládnou i ti, kteří mají k dispozici pouze balkon. Zde je několik základních podmínek pro úspěšnou sklizeň.
Pěstební sada
Opravdu nejjednodušší start můžete mít, začnete-li pěstovat své žampiony z pěstební sady. Ta vás vyjde na částku okolo 150 Kč a při právném postupu sklízení se můžete radovat ze sklizně až pětkrát (celkově okolo tří kilogramů hub). Základem sady je substrát (rozumějme fermentovaný a osazený hnůj) a krycí zemina. Můžete si zvolit, zda budete chtít žampiony hnědé nebo bílé. Výhodou také je, že můžete sklízet žampiony tehdy, dosáhnou-li vámi požadované velikosti – drobňoučké nebo veliké.
Jak začít
Poté, co si svou pěstební sadu přinesete domů, prostudujte si přiložený návod. Držte se ho. Obvykle se ale začíná tak, že igelit oříznete kolem kostky tak, aby zůstal okraj široký asi 3 centimetry. Takto se snadno dostanete k substrátu, který pomocí zahradních hrabiček (nebo klidně i vidličky) prokypřete do hloubky 2 centimetry. Po nakypření zasypeme přiloženou krycí zeminou. Kostku umístíme do stínu při teplotě 25 °C po jeden týden. Poté můžeme na povrchu pozorovat bílou plíseň. Je potřeba zeminu prohrabat (může se klidně dostat i do substrátu, nevadí to) a následně urovnat. Zase skladujeme při teplotě 25 °C.
Žampiony: Zdroj obrázku Pixabay.com
Pozor: teplotní změna!
Asi pět dnů po prohrabání plesnivé zeminy je potřeba pěstební sadu přenést někam, kde bude teplota kolem 15 °C. Už za týden se objeví první malinkaté houbičky. Až trochu povyrostou, znamená to, že jsou připraveny na zálivku. Dodržujeme zálivku, ale také větrání.
Sklízení žampionů
Žampiony můžeme sklízet v téměř jakékoli velikosti se nám zachce. Udělejte to ale tak, že je vykroutíte – nepoužívejte nůž. Po každém sběru je potřeba zeminu hodně zavodnit, aby nedošlo k jejímu vyschnutí a houby tak mohly zase vyrůst.
Po sklizni
Substrát, který vám zbyl (a který už neplodí), nemusíte vyhazovat. Zkuste jej vysypat na zahradu – možná se vám podaří vyloudit ještě nějaký ten žampionek. Jestliže ale pěstujete v bytě, ani tak není potřeba se substrátu zbavovat. Můžete do něj zasadit rajčata nebo třeba papriky.
Žampiony: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!