Zamiokulkas – perfektní rostlina pro všechny, kdo na péči o zeleň nemají čas
Kulkas zamiolistý (Zamioculkas zamiifolia) je vytrvalá zelená rostlina patřící do čeledi Araceae. V přírodě roste především ve východní a jihovýchodní Africe. Najdeme ji zejména v oblastech Tanzanie a Zanzibaru.
Říká se jí také nesmrtelná rostlina, protože má schopnost uchovávat vodu v dužnatých listech a cibulovitém oddenku. Jeho přirozeným prostředím prostředím jsou navíc hory, kde je půda často chudá na výživu. V přírodních podmínkách dosahuje zamiokulkas výšky 30 až 100 cm, doma však bývá o něco nižší.
Jak pěstovat zamiokulkas
Rostlina zvlášť nesnáší časté zalévání. Nedostatek vody jí nevadí – naopak. Možná vás to překvapí ,ale po poslední zálivce si v případě potřeby udrží pěkný vzhled ještě 2-3 měsíce. To z ní dělá nejlepší rostlinu pro zapomnětlivé. Důležité je však také hnojení, proto přihnojujte rostliny od dubna do září každé dva týdny organickým hnojivem pro zelené rostliny. Zamiokulkas nemá příliš vysoké nároky na výživu a obejde se i bez hnojení, ale systematická výživa se postará o růst zelené hmoty a pěkné vybarvení.
Foto: Pixabay
Pokojová rostlina do stínu
Zamiokulkas se nejlépe cítí na polostinných nebo zastíněných místech, takže ozvláštní i nevyužité rohy a kouty. Může růst i ve stínu v zadní části místnosti daleko od okna. Rostlina se doporučuje i pro pěstování v koupelně s minimem světla. Ideální je pro něj teplotní rozmezí kolem 22-25 stupňů Celsia. Během období vegetačního klidu ho můžete ji přemístit na chladnější místo s nižšími teplotami, ne však pod 15 °C.
Bohužel se díky tomu nehodí do nevytápěné zahrady a rozhodně není mrazuvzdorný a při ponechání venku v chladu rychle odumírá a už ho nelze zachránit. A nepřehánějte to asi s přesazováním. Zamiokulkas má rád stísněné květináče s keramzitem v dolní části. Má rád propustný, humózní a lehký substrát s přirozeným nebo mírně kyselým pH. Můžete pro něj použít také substrát pro palmy.
Náhledové foto: Pixabay
Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/zamioculcas-zamiifolia-jak-jej-pestovat-bez-obtizi
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)