Zamiokulkas nekupujte, ale jednoduše si ho namnožte – způsob je jednoduchý

zamioculcas

Zamiokulkas je nenáročná rostlina, která dokáže potěšit nejednoho pěstitele interiérových květin. Je téměř bezúdržbový, a proto zdobí jak domácnosti, tak i obchody či kanceláře. Stačí ho správně umístit, naaranžovat do estetického květináče a těšit se z krásných, lesklých a jasně zelených listů. Pokud se vám však nechce kupovat, ale víte o někom, kdo rostlinu má, jednoduše si ho namnožte. Nebo už jednu doma máte a chcete jich víc? Ať je to tak či tak, množení zamiokulkasu není složité. 

Zamikulkas jen tak něco nezničí

Zamiokulkas oplývá díky svému jednoduchému postavení a vzhledu vysokou estetičností. Na první pohled okouzlí jistě každého z nás. Krásné, lesklé listy na dlouhých řapících připomíná spíše exotickou rostlinu, avšak přímo nenáročnou na péči. Jeho domovinou je okolí Madagaskaru, Zanzibaru a Tanzanie. U nás však zdomácněl a daří se mu i v našich podmínkách. Zamiokulkas můžeme umístit jak do bytu, tak i do domu, poroste opravdu všude. 

Zamiokulkas
Foto: Pixabay

I když se jedná o nenáročnou rostlinu, na několik aspektů bude potřeba brát zřetel. Co se týče zálivky, určitě zamiokulkas nepřelévejte, protože nesnese přemokřený substrát. Udržujte jej mírně vlhký, ale určitě ne mokrý. Umístění zvolte s rozptýleným světlem a vyhýbejte se přímému slunečnímu záření. Co rostlině prospěje, tak je zvýšená vzdušná vlhkost. Stačí, když umístíte misku s vodou vedle rostliny. 

Jak množit zamiokulkas

Rostlinu si můžete pomocí jednoduchého způsobu namnožit, takže ji nemusíte shánět a kupovat. Ne každé květinářství ji totiž ve své nabídce má. Osvědčeným způsobem, jak získat rostlinu, je oddělení trsů při přesazování. Tento způsob je velmi jednoduchý, protože v jednom květináči se obvykle pěstují více než tři rostlinky. 

Při rozdělování dbejte zvýšené opatrnosti, abyste hlízy co nejméně poškodili. Pokud se tak stane, rány zasypte skořicí, která působí jako dezinfekce a zabraňuje napadení škůdci. Jakmile rostlinu přesadíte, dva dny ji nezalévejte. 

Skořice
Foto: Pixabay

Zamiokulkas je také možné namnožit pomocí listů, avšak než budete mít větší rostlinu, potrvá to poměrně dlouhý čas. Stačí pouze uříznout několik lístečků a zasadit je řezem do substrátu. Zeminu zvolte výživnou pro sukulenty a první týden lístky pouze roste, poté mírně zalévejte. Aby listy rychleji zakořenily, je možné přidat kořenový stimulátor. Celý tento proces doporučujeme provádět v květnu, kdy má zamiokulkas dostatek světla na syntézu chlorofylu.          

Zdroj: https://www.wildinteriors.com/blog/2019/4/29/how-to-propagate-a-zz-plant

https://www.nature-and-garden.com/gardening/propagating-zamioculcas.html

Náhledové foto: Pixabay

 

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)