Zamiokulkas: Nejoblíbenější pokojovka
V současnosti je zamiokulkas jednou z nejoblíbenějších pokojových rostlin. Péče o něj nezabere příliš času, a proto je vhodným řešením i pro ty, kteří si netroufají žádnou rostlinu pěstovat, protože na ni nemají čas. Jak tedy o zamiokulkas pečovat?
Správné místo
Když si rostlinu zamiokulkas zakoupíte a přinesete domů, vyberte mu vhodné stanoviště, nejlépe takové, kde je rozptýlené světlo. Také je možné, že během zimy, kdy je méně světla nebude dané místo vyhovovat. V takovém případě ho přemístěte blíže k oknu. V letním období ho naopak můžete dát i ven. Zpočátku však jen do stínu, aby si zvykl na nové prostředí a nedošlo k popálení rostliny sluncem.
Zalévání
Ačkoliv může zamiokulkas připomínat sukulent, bez vody určitě nepřežije. Hodně vody, ale také škodí. Denním zalévání by mohlo dojít k hnilobě stonku. Ideální je zalévat rostlinu jedenkrát týdně, ve chvíli, kdy substrát vyschne. Vyschnutí substrátu poznáte tak, že zapíchnete špejli do substrátu, a pokud na ní substrát ulpěl, můžete se zálivkou ještě nějaký ten den počkat. Znamená to totiž, že substrát je sice na povrchu suchý, ale uvnitř má stále dost vláhy.
Chlad je nepřítel
Každá pokojovka má svůj původ někde jinde, a proto tomu musíme přizpůsobit i složení substrátu. U zamiokulkasu však žádné speciální požadavky nejsou a naprosto mu stačí substrát pro pokojové rostliny. Na co si však zamiokulkas potrpí, je teplota. Nesnese chlad, takže ho rozhodně neumisťujte na místo, kde táhne. Jinak by totiž mohl nastydnout, což pak projevuje černými skvrnami na stoncích. Co se týká hnojení, rostlina v květináči potřebuje živiny, které se jí hnojením dostanou. V zimě však na hnojení zapomeňte, ale v létě zamiokulkas snese hnojivo každé dva týdny. Pokud je to pro vás z časových důvodů náročné, vyzkoušejte hnojivové tyčinky, které jen zapíchnete do zeminy. Látky v těchto tyčinkách se postupně samy uvolňují a rostlina si jich vezme tolik, kolik je potřeba.
Zahrada je moje hobby. Ráda na ní trávím čas a píšu nejen o zahradničení.