Zaměřte se na konzumaci zeleniny bohaté na železo
Zelenina, která je bohatá na železo, je důležitá pro zdraví člověka. Spousta lidí stále věří, že nejvíce železa skrývá špenát. Kde je ale pravda? V roce 1870 zkoumal německý chemik, Eric von Wolf, množství železa v zelené listové zelenině včetně špenátu. Ukázalo se, že špenát obsahuje 3,5 mg železa v množství 100 gramů. Avšak při zaznamenávání dat zapomněl na desetinou čárku a napsal, že špenát obsahuje 35 mg železa. Tato chyba vedla ke zvýšení spotřeby špenátu ve Spojených státech o třetinu!
Potřeba železa
Protože lidské tělo není schopné vyrábět si zeleninu samo, musíme ho přijímat v potravinách. Zvýšenou potřebu železa mají starší lidé, menstruující ženy a těhotné ženy, které by měli konzumovat až 27 mg železa denně. To je o 9 mg víc, než potřebují například menstruující ženy.
Zdroje železa v potravě
Velké množství železa je obsaženo v červeném mase, což zahrnuje například hovězí maso. Avšak takový zdroj železa obsahuje také větší množství kalorií, navíc spousta lidí maso nejí, a tak je potřeba najít další zdroj železa. I když si stále spousta lidí myslí, že ze zeleniny obsahuje nejvíce železa právě špenát, existují i další možnosti, jako je kapusta či brokolice. Čočka, fazole a hrách jsou taktéž bohaté na železo.
Zeleninové zdroje železa
Čerstvá rajčata mají poměrně málo železa. Když je ale usušíte, můžete hladinu železa v nich zvýšit. Z další zeleniny jmenujme brambory, které nejvíce železa obsahují ve slupce. Proto se doporučuje připravovat a konzumovat brambory včetně slupky. Pravdou ale je, že spousta lidí si na slupce od brambor zrovna nepochutná. I tak není potřeba zoufat, i samotné brambory bez slupky obsahují železo, navíc pak vlákninu, vitamín C, draslík a vitamín B6.
Pokud víte, že potřebujete zvýšit hladinu železa v krvi, zaměřte se také na konzumaci hub, zejména portobello, hlívu ústřičnou a shiitake.
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!