Zaměřeno na záhonky: I v zimě se vyplatí věnovat jim pozornost
Přichází další mrazivá vlna. Choulostivé rostliny mohou hlavně v severnějších oblasti trpět. Mráz škodí zejména pokud na zahradě chybí sněhová přikrývka. Podívejme se proto na to, jak se dá problémům s mrazem předcházet. Ideální je zvolit takové rostliny, které jsou určené jenom do konkrétního podnebí. Pokud chcete i jiné, je třeba aplikovat několik osvědčených postupů.
Osvědčené chvojí
Záhony ochráníte chvojím z vánočního stromku, slámou i listím. Použít můžete i rákosové rohože nebo netkanou textilii. Je však třeba dbát na dostatečné „větrání“, aby se rostliny pod nastýlkou neudusily. Důležité je vytvořit dobrou izolační vrstvu Důležité je vytvořit dobrou izolační vrstvu, která zajistí to, že se mráz k rostlině vůbec nedostane, ale ta bude moci i nadále bez problémů dýchat. Je to podobné, jako když si vezmete takzvané funkční oblečení. Vaše tělo je v teple a přitom může kůže dýchat.
Náhledové foto: Pixabay
Pozor na plísně
Pokud jste na podzim zakryli choulostivé rostliny a zima je teplá a mokrá, může se pod nastýlkou šířit plíseň. Když záhony nepokrývá sníh a venku je teplo, můžete nastýlku v zimě zkontrolovat. Nadzvedněte plátno i větvičky a půdu trochu „vyvětrejte“. Včas tak předejdete nepříjemnému jarnímu překvapení v podobě šířící se plísně. Záhony je na místě také pravidelně kontrolovat. Pokud plíseň zpozorujete, je třeba rychlé lokální odstranění, aby se dále nešířila.
Rovněž myslete na citlivé stromy a keře, které jste obalili jutovinou. Během zimy a mrazů se jedná o velmi dobrou ochranu. Pozor však na změnu počasí. V teplých dnech mohou v hrubých obalech rostliny trpět. Jednoduše proto, že vlivem takových obalů nejenom hůře dýchají, ale ty také drží u stromu teplo, což je v mnoha případech celkem nežádoucí stav. Pamatujte, že většina stromů zvládne mnohem lépe spíše chlad, než nadměrné horko a nedostatečnou cirkulaci vzduchu.
Náhledové foto: Pixabay
Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/nastylka-uchova-pudu-zivou-vyuzijte-travu-listi-stepku-i-plevel-20190508.html
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)