Zalévání pokojových květin: Zde je výčet nejčastějších chyb

Zalévání

Správné zalévání pokojových rostlin je jednou z nejdůležitějších věcí. Díky zálivce mohou rostliny správně prospívat, nebo naopak chřadnout. Obecně platí pravidlo, že lépe se rostliny vzpamatovávají z období sucha, než z přemokření. Dalo by se tedy říci, že méně je lépe. Každá rostlina ale může mít různé požadavky na vodu. A i dva stejné druhy rostliny můžete zalévat v jiných intervalech. U pokojových květin totiž závisí také na tom, jak velký je květináč, kde jsou rostliny umístěny (u radiátoru jsou například vysušovány rychleji) apod.

Zalévání vodou z kohoutku

Většina lidí používá k zálivce vodu z vodovodu. Není to chyba, většina druhů rostlin to zvládne, aniž by to mělo nějaké nepatřičné následky. Vzhledem k citlivějším rostlinám je ale vhodné, když vodu necháme alespoň několik hodin před zálivkou odstát. Proč? Důvodů je hned několik. Za tuto dobu se z vody vypaří přebytečný chlór, který by mohl rostlinám vadit. Teplota kohoutkové vody je navíc obvykle nižší, než je pokojová teplota, což by mohlo rostlinám způsobit teplotní šok.

  • TIP: V rámci šetření s vodou si můžete vyhradit kbelík, kam budete sbírat vodu na zalévání. Když vám zbude voda v rychlovarné konvici, slijete ji do kbelíku. Když čekáte, až vám bude téct teplá voda, můžete ji sbírat do kbelíku. Takto budete mít odstátou vodu vždy k dispozici.

Zálivka

Foto: Pixabay

Zalévání tvrdou vodou

V závislosti na místě, kde žijete, můžete mít problém s tvrdou vodou. Zalévat s ní rostliny, které milují zásaditou půdu není problém. Avšak u rostlin, které potřebují kyselou půdu (orchideje, kapradiny, anturie, lilie), to může znamenat postupnou změnu pH půdy. A tak je vhodné vodu před zálivkou převařit. Abychom jí mohli zalévat, je třeba nechat ji vychladit na pokojovou teplotu. To může nějakou dobu trvat.

  • TIP: Oproti předchozímu tipu můžete sbírat pouze zbytky převařené vody – když si například vaříte čaj či kávu. Tím získáte zásobu měkké vody.

Zalévání upravenou vodou

Všichni víme, že nejlepší možností pro zalévání květin, je dešťová voda. Za tímto účelem si můžete instalovat různé nádrže na její odchyt. Ne každý má ale tu možnost. A tak musíme vodu dodávat sami. Voda, kterou si připravíte například s pomocí filtrační konvice (za předpokladu, že filtr neobohacuje vodu o některé minerály), je vhodná také pro zalévání rostlin. Destilovaná voda se taktéž hodí na zálivku, ideální je zejména pro orchideje. Bohužel je nutné takovou vodu pravidelně kupovat. Nikdy rostliny nezalévejte chemicky změkčenou vodou.

Žádná voda v zimě

Spousta lidí si myslí, že když jsou rostliny v období vegetačního klidu, nevyžadují téměř žádnou zálivku. Je třeba je ale pravidelně kontrolovat. I když by zálivka u většiny druhů pokojových rostlin měla být omezena, neměla by být úplně zastavena. Obvykle platí, že čím méně má rostlina světla, tím méně má i vody. Více vody dále potřebují rostliny s většími listy.

Zdroje info:

https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/podlewanie-kwiatow-doniczkowych-jaka-woda-podlewac-rosliny-doniczkowe-aa-mANJ-AmFQ-fPJJ.html

https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-v-zime-zalevat-pokojove-kvetiny-25049.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!