Zakrývání sáčkem: Proč může být pro vaše rostliny rizikem

Igelit na rostlinách

Je běžnou praxí, že své rostliny zakrýváme igelitovými sáčky. Zakrývání sáčkem má přinést ochranu před vnějšími vlivy, jako jsou škůdci, choroby, nadměrná vlhkost nebo dokonce mráz. Sáček vytvoří podobné podmínky, jako jsou ve skleníku. Pamatujte ale na to, že i zakrytá rostlina musí mít dostatek vody, světla a hnojiva. Jedině tak totiž může zdravě růst. Avšak zakrývání sáčkem může přinést i určitá rizika.

Jak dlouho přežije rostlina pod sáčkem?

To, jak dlouho rostlina přežije, je dáno tím, jaké budou vnitřní podmínky. V sáčku nesmí být žádné díry, které by způsobily, že podmínky nebudou konstantní. To prodlužuje dobu, po kterou je rostlina schopna přežít pod sáčkem. Důležitý je ale také přístup světla, proto používáme ideálně bezbarvé sáčky. Naopak se vyhýbáme příliš tmavým, jako jsou černé nebo tmavě šedé. Neprůhledné sáčky nejsou vůbec vhodné.

Igelitový sáček

Foto: Radek Štěpán

Co se děje s rostlinou pod sáčkem?

Voda, která se odpařuje z půdy, nekončí v atmosféře, ale kondenzuje uvnitř plastového sáčku. Zejména když jsou teploty nižší, kondenzace je citelnější. Rostlina pak tuto vodu znovu využívá buď absorpcí průduchy, nebo z půdy. Je to jako mini-ekosystém. Teplota uvnitř je vyšší, než teplota vnějšího prostředí. Avšak existují rostliny, které prostředí, jež vzniká pod sáčkem nesnáší. Typicky jde o kapradiny a kaktusy.

Proč zakrývat rostliny sáčkem?

S pomocí plastových sáčků tedy můžete vytvořit něco jako skleník. A ve skleníku mohou rostliny krásně prospívat bez ohledu na prostředí, které panuje mimo skleník. Rostliny pod sáčkem jsou tak chráněny před drsnými vnějšími podmínkami, jako je silný vítr, silný déšť nebo mráz. Navíc jsou rostliny chráněny před škůdci.

Jak zakrývat rostliny sáčkem?

  1. Najděte místo, kde je dostatek světla.
  2. Na zadní stranu sáčku nalepte kus oboustranné pásky.
  3. Zakryjte rostlinu sáčkem a ujistěte se, že je těsně u dna.
  4. Svažte konce sáčku k sobě.
  5. Po dvou týdnech sáček odstraňte, jinak hrozí růst plísní.

Než rostlinu zakryjete

Před použitím sáčku rostlinu zalijte tak, jako vždy. Na povrch půdy aplikujte pomalu se uvolňující hnojivo. Nečekejte, až půda vyschne, sáčkem přikryjte rostlinu s ještě vlhkou půdou. Dejte si pozor na ostré předměty, které by mohly sáček protrhnout.

Čím se dají rostliny přikrývat?

Existuje několik druhů sáčků, které můžete použít:

  • Nákupní tašky – jsou snadno přístupné, avšak nejsou průhledné. K ochraně před mrazem ale můžete použít průhledné nebo světlé neprůhledné varianty.
  • Polypropylen – takový sáček se pyšní dobrou prodyšností a vysokou pevností. Můžete jej používat opakovaně.
  • Látkové tašky – zajišťují přístup vzduchu a vody, chrání před UV záření, ale nikoli před větrem nebo silným deštěm. Vhodné jsou jako ochrana před mrazem.
  • Pytle na odpadky – obvykle mají tmavou barvu, což může být problém.

Zdroje info:

https://flourishingplants.com/covering-plants-with-plastic-bags/

https://www.gardeningknowhow.com/special/greenhouses/plastic-bag-greenhouse-tips.htm

Náhledové foto: Radek Štěpán

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!