Zakrslý granátovník „Nana“: vypěstujte si svá granátová jablíčka
I kdyby se vám nezadařilo, a granátová jablka byste nevypěstovali, i tak je tato rostlina skvělou volbou. Po celou sezónu totiž kvete nádhernými oranžovočervenými květy, které lahodí oku. Latinsky se tento druh granátovníku označuje jako Punica granatum ‚Nana‘. Tento granátovník můžete přes léto vynést na balkon, terasu nebo do zahrady, vystačí si i s omezeným prostorem. Dosahuje výšky cca 50 cm.
Vhodná zemina
Pro svůj granátovník si připravte nejlépe hlinitopísčitou půdu smíchanou s kompostem a rašelinou. Na dno nádoby se hodí keramzit nebo jiná drenážní vrstva. Na jaře je vhodné rostlinu přesadit – mladé rostliny je vhodné přesadit jednou za dva roky, dospělé rostliny už jen v případě potřeby.
Granátové jablko: Zdroj obrázku Pixabay.com
Tvarování granátovníku
Tento stromeček je velice oblíbený také u lidí, kteří pěstují bonsaje. Dá se totiž tvarovat, a proto jej můžete pěstovat ve formě stromku nebo i keře. Pokud byste chtěli keř, pak zaštipujte mladé výhonky už od začátku pěstování. To povede k zahuštění rostliny. Naopak korunku granátovníku, který chcete pěstovat jako stromek, vytvoříte tak, že budete odstraňovat všechny boční větve z vybrané základní větve (obvykle se jedná o nejsilnější větev rostliny).
Letnění
Granátovník miluje slunce, a proto mu ho v létě dopřejte co nejvíce: vyneste rostlinku na balkon nebo zahradu a vystavte ji slunečním paprskům. Dejte si ale pozor, aby granátovník nepřeschnul – pravidelně jej ráno zalévejte. O zálivku si granátovník řekne poklesem listů. Občas jej můžete postříkat vodou i na listech.
Množení granátovníku
V březnu nebo červnu můžete odebírat řízky a s jejich pomocí si tak granátovník namnožit. Řízky ošetřete stimulátorem a zapíchněte je do substrátu – nad povrchem by měla zůstat asi tři očka. Přes takto nachystané řízky přetáhněte igelitový sáček, který jste na několika místech propíchli. Ideální je teplota od 20 do 25 °C. Po narašení přesaďte řízky do větších nádob. Granátovník můžete množit ale také z odnoží, které získáte od matečné rostliny.
Zazimování
Granátovník je subtropická rostlina, která bohužel není zvyklá na naše zimy. Proto jej na podzim, kdy se blíží první mrazíky, přemístěte raději dovnitř. Ideální teplota pro zazimování je 6 až 10 °C. Po přenesení již omezte zálivku a připravte se na to, že rostlina se zbaví listů (to ale znamená, že přes zimu nepotřebuje být ve světlé místnosti). Pokud byste nenašli takovou chladnější místnost, rostlina poroste i při pokojové teplotě, v tom případě ale neomezujte zálivku, pouze hnojení.
A jak je to s plody?
Existují pěstitelé, kteří se v září až říjnu těší z plodů této rostliny. Ty nejsou velké, mají průměr okolo dvou centimetrů a rostou na granátovníku od dvou až tří let. „Nana“ je odrůda, která je v sezóně od května do září – to má nádherné květy. Ne vždy ale dojte k vytvoření plodů, květy velmi často odpadnou.
Granátovník: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!