Zakrslé granátové jablko a jeho pěstování
Granátová jablka, která si kupujete v supermarketech, si bohužel v podmínkách České republiky vypěstovat nemůžete. Ke svému růstu totiž potřebují dost prostoru – strom dosahuje výšky okolo 5 až 6 metrů. Proto pokud chcete tuto rostlinu pěstovat, měli byste zvolit odrůdu Punica granatum Nana, která se vleze i na okenní parapet. Trpasličí odrůda dorůstá asi jednoho metru a roste ve formě stromu nebo rozvětveného keře. Asi ve dvou letech se objevují první květy.
Kvetení rostliny
Květy můžete objevit na jaře a v létě na koncích výhonků. Mají jasnou barvu, nejčastější výrazně červenou. Na stromě se navíc tvoří samčí a samičí květy, které lze snadno rozlišit. Samčí mají zvonkovitý tvar a samičí jsou buclatější a vypadají spíše jako džbány. Z nich se později vytvoří plody. Rostlina může kvést i několik měsíců. Plody, které vám tato rostlina může poskytnout, budou velké asi jako vlašské ořechy. Všechny části ovoce jsou jedlé. Jejich chuť i vzhled mohou být odlišné v závislosti na tom, jaké bylo léto:
- horké léto: plody jsou sladké a mají červenou barvu;
- studené léto: plody jsou kyselé a růžové.
Foto: Pixabay
Podmínky pro pěstování
Aby však rostlina plodila, vyžaduje zazimování v období od listopadu do února až března. Toto je období, kdy by měla být teplota kolem 10 až 12 °C. To, že je strom připravený na zazimování, projeví shozením listů. Pokud bude teplota vyšší, listy neopadají. Rostlina si ale neodpočine a nebude plodit. Během kvetení je optimální teplota do 20 °C. A pamatujte si ještě jedno pravidlo: čím větší květináč poskytnete rostlině, tím více bude produkovat květů – tím nižší ale bude plodnost rostliny.
Zálivka a hnojení
V době kvetení omezte zálivku. To je věc, ve které spousta zahradníků chybuje. Nicméně substrát nikdy nesmí vyschnout, zalévejte jej až po vyschnutí několika horních centimetrů. Pokud je léto příliš horké, je dobré vlhčit listy pomocí vody s rozprašovačem. Jednou za měsíc používejte komplexní hnojivo.
Světlo je nutností
Každý den potřebuje rostlina několik hodin přímého slunečního světla. Bez světla nemůže kvést a plodit. V létě můžete rostlinu umístit ven (balkon, terasa, zahrada). Mladou rostlinu přesazujeme každý rok, dospělou podle potřeby – maximálně však jednou za tři roky. Ideální období pro přesazení je na jaře.
Zdroj: https://vsaduidoma.com/pl/2019/11/30/karlikovyj-granat-posadka-i-uhod-v-domashnih-usloviyah/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!