Zakopejte kousek houby a vypěstujte si jich celý trs

Hlíva

Na houby můžete vyrazit do lesa… nebo si zkusit různé druhy hub vypěstovat doma. Pro růst hub jsou zapotřebí specifické podmínky. To je také důvod, proč se domácího pěstování spousta lidí obává. Jsou tak odkázáni na návštěvy lesa nebo supermarketu. Jako první začali houby v domácích podmínkách pěstovat Číňané. Tehdy se jednalo o houbu shiitake. Od té doby se ale pěstování hub rozšířilo a dnes už umíme vypěstovat více než dvacet druhů hub.

Jaké odrůdy jsou vhodné pro domácí pěstování?

Pro domácí pěstování si můžete vybrat v podstatě jakoukoli houbu. Nejlépe se vám bude dařit při pěstování hlívy ústřičné, žampionu čerstvého nebo žampionu Portobello. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli houbu, vždy byste měli vybrat tu, která pochází z organického pěstování. Jejich růst tak bude mnohem jednodušší. Pro pěstování je zapotřebí zajistit zejména správnou vlhkost, ale také několik dalších podmínek.

Hlíva

Foto: Pixabay

Pěstování z kousků hub

Tento způsob pěstování může být poměrně rychlý. Využíváte při něm mycelium (podhoubí), které se nachází na houbě. Mycelium má svou typickou vůni a mohli jste se s ním už setkat například při okopávání zeminy. Mycelium se časem shlukuje do primordia, ze kterého se tvoří houby. A právě mycelium i primordium se nachází ve sklizených houbových nožkách, které byly v těsném kontaktu s půdou. A to nám dává možnost pěstování hub z těch, které si koupíme v supermarketu.

Co budete potřebovat

Pěstování hub nemusí být tak snadné, jak by se mohlo zdát. Pro pěstování si připravte slámu, nádobu s vodou, houbu (kterou chcete vysadit), karton (nebo papírovou tašku či plastový koš), zeminu (hlínu), recyklovaný papír, potravinářskou fólii a rozprašovací láhev. Sláma poslouží jako podestýlka. Aby získala dostatečnou vlhkost, je zapotřebí ji na několik dní namočit do vody. V den D ji vytáhněte z nádoby. Místo slámy můžete použít i podestýlku pro křečky nebo rozřezaný karton.

Připravte si houby

Dalším krokem je příprava hub. Ty by měly být v dobré formě, nikoli staré nebo nemocně vypadající. Na koncích nožiček můžete vidět jemné chloupky – to je právě ono podhoubí. Tyto konce nakrájejte na malé kousky (velké asi 6 mm). Nyní si připravte nádobu, ve které budete provádět vrstvení. Tou může být karton, papírová taška nebo nějaká plastová nádoba. Na její dno dejte zeminu a na ni vlhkou slámu a přidejte odřezky hub. Pak opět slámu a odřezky – až do spotřebování zásob. Poslední vrstvu tvoří sláma.

Teplo a vlhko

Pro růst hub je důležité udržovat teplotu v rozmezí mezi 18 a 23 °C. Houby porostou ve tmě. Tohoto prostředí nejlépe docílíme tak, že nádobu přikryjeme papírovým víkem s otvory pro proudění vzduchu. Za asi dva až čtyři týdny může takto připravené podhoubí začít plodit. Podhoubí zakryjte tak, aby byla zachována vlhkost, ale zároveň aby měly houby prostor pro svůj růst.

Zdroj: https://prima-receptar.cz/vypestujte-si-doma-hlivu-ci-zampiony-z-odrezku/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!