Zákony se změnily a všichni majitelé zahrad by raději měli zamířit na úřad. Jinak jim hrozí pokuta až 400 000 Kč

Tráva

Zákony se změnily a všichni majitelé zahrad by raději měli zamířit na úřad. Jinak jim hrozí pokuta až 400 000 Kč. Zahradničení je často považováno za klidný a příjemný koníček, který nabízí odpočinek od každodenního shonu. Nedávné změny stavební legislativy v České republice však přinesly majitelům zahrad nové výzvy a povinnosti.

S účinností od 1. července 2024 totiž nařizuje revidovaný stavební zákon, že všechny zahrady musí mít aktuální dokumentaci, aby se vyhnuly vysokým pokutám. Některá ustanovení této novely, například zvýšená pokuta za nedostatečnou stavební dokumentaci, vstoupila v platnost 1. ledna 2024. A právě o tu byste se měli zajímat.

TIP: Naštěstí můžete ušetřit i jinde. Na trh vstupuje řetězec, který hodlá s českou cenotvorbou zamést pěkně od podlahy

Proč je dokumentace klíčová aneb vysoké pokuty

Jednou z nejvýznamnějších změn v nové legislativě je zvýšení pokut za chybějící nebo nedostatečnou dokumentaci. Dříve činila pokuta 200 000 Kč, nyní se zdvojnásobila na 400 000 Kč. Cílem tohoto razantního zvýšení je zdůraznit důležitost vedení přesné evidence a povzbudit majitele zahrad k pečlivému vedení dokumentace. Rozhodně to neznamená, že za každý chybějící dokument budete hne platit statisíce, ale i pár desítek tisíc udělá v peněžence pořádný vítr. A za co byste je měli platit?

Dům na klíč

Foto: Pixabay

Zákonné povinnosti

Povinnost vést aktuální stavební dokumentaci platí od roku 2006. Důraz na její dodržování však nikdy nebyl silnější. Zajištěním souladu zahrady s novými předpisy se nejen vyhnete finančním sankcím, ale přispějete také k právní jasnosti a transparentnosti vlastnictví a úprav nemovitostí.

TIP: Kvůli EU si také od příštího roku připlatíme za oblíbené druhy vytápění

Jaká dokumentace je vyžadována?

Základním požadavkem je mít aktuální stavební dokumentaci. Ta zahrnuje podrobné plány a záznamy o všech stavbách, úpravách nebo instalacích na vaší zahradě. Je nezbytné udržovat tyto dokumenty aktuální, aby odrážely veškeré změny provedené v průběhu času. Jinými slovy – pokud část zahrad zaberete třeba zimní zahradou, měl by o tom být záznam. Ke stavbám nesmí chybět ni projektová dokumentace.

Pokud potřebné papíry, aby se tak řeklo, v pořádku nemáte, měli byste zamířit na místní stavební úřad. Pokud vám ovšem nepomůže, nezoufejte a požádejte o pasport nemovitosti. Bude vás to sice něco stát, ale pokutě (která bývá mnohem vyšší) se spolehlivě vyhnete.

 

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/finance-chybi-vam-dokumenty-k-domu-urad-vas-muze-potrestat-statisicovou-pokutou-40467372, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-reality-otazka-s-rizikem-tucne-pokuty-mate-dokumentaci-a-mohla-bych-ji-videt-243723, https://www.denik.cz/ekonomika/dokumenty-majitele-bytu-domu-20240311.html, https://www.ceskestavby.cz/clanky/nenechte-se-strasit-pokuty-za-chybejici-stavebni-dokumentaci-nemohou-byt-likvidacni-33480.html, https://www.ersreality.cz/proc-9-z-10-vlastniku-nemovitosti-riskuje-pokuty-za-nedostatecnou-stavebni-dokumentaci-a-j-27

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)