Základní zásady pěstování červené řepy
Červená řepa se řadí mezi zeleninu, kterou si lidé zamilovali nejen kvůli spoustě vitamínů, jež obsahuje, ale především díky vynikající chuti. Receptů z červené řepy najdeme obrovské množství. Pokud si navíc rostlinu vypěstujete doma na zahradě, pak budete mít jistotu skutečně bio kvality se vším všudy. Pěstování této plodiny není nijak náročné. Poté, co si červenou řepu představíme z hlediska jejího zařazení a vlastností, se budeme soustředit na základní zásady jejího pěstování.
Červená řepa a její odrůdy
Z pohledu zařazení patří tato rostlina do čeledi mečíkovitých. Pěstuje se především pro dužnaté bulvy vyznačující se jasně červenou až rudou barvou. V současné době najdeme na trhu obrovské množství odrůd. Pokud se tedy pro pěstování červené řepy rozhodnete, budete si moci vybrat takový kultivar, který vám bude po všech stránkách vyhovovat. Jmenovat bychom mohli například odrůdy Pablo, Red Cloud, Monopoly, Monorubra, Modana, Monalisa, Renova nebo Golden Beet. U poslední jmenované pocházející ze Spojených států amerických se nachází i kultivary s bílou bulvou.
Výsev červené řepy
K výsevu červené řepy dochází v období od dubna až do začátku června. Připravte se na to, že vegetační období trvá zhruba od 60 do 120 dnů. Později již vysévejte jen kultivary s lahůdkovými bulvičkami, které vyrostou rychle. Ty se konzumují i syrové. Semena by měla být od sebe vzdálena zhruba 40 centimetrů. Nezapomínejte na postupné protrhávání rostlinek, tak aby vzdálenost mezi jednotlivými byla zhruba 8 centimetrů.
Základní zásady pěstování
Na půdní podklad nemá červená řepa nějaké speciální požadavky. Jen si dejte pozor na silně kyselé a štěrkovité půdy, v nichž se jí moc nedaří. Nejčastěji ji pěstujeme až jako druhou rostlinu po některé rané zelenině. Během vegetace je vhodné přihnojit plným hnojivem anebo přidat kompost. Zavlažování stačí pouze za extrémnějšího suchého počasí.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.