Základní pravidla pro pěstování žampionů
Máte rádi chuť žampionů a chcete si je dopřát v té nejryzejší a nejčerstvější podobě? Pokud ano, vystavte stopku plodnicím z Polska, které jsou standardně prodávány v různých supermarketech a zakupte si sadbu žampionů pro pěstování v domácích podmínkách. Bez problémů si doma vypěstujete žampiony v několika sklizních. Tedy alespoň v případě, že dodržíte ty správné pěstební postupy. Právě na pěstování žampionů se budeme soustředit v následujících řádcích, takže byste měli všechno hladce zvládnout.
Nákup sadby
Hned na počátku je třeba upozornit na vhodný nákup sadby žampionů. Ta se prodává u několika různých prodejců, a tak není od věci volit takovou, která bude slibovat co možná nejvyšší výnos. Není od věci podívat se i do nejrůznějších internetových diskuzí na to, které sadby jsou skutečně doporučovány a které naopak za moc nestojí. Z vlastních zkušeností mohu říct, že u jednoho výrobce se mi žampiony objevily v pěti sklizních a u druhého pouze v jednom jediném cyklu.
Příprava podhoubí
Velmi důležitá je především příprava podhoubí. Samotnou sadbu zakoupíte v podobě krychle hlíny, jež je naočkovaná právě sadbou. Doma pouze tuto krabici rozbalíte a zbavíte plastového obalu. Následně je vhodné ji dát do větší bedýnky nebo papírové krabice, kterou doplníte po okraje hlínou. Následně není od věci dát do rohu ještě špejle, kolem kterých obmotáte průhlednou fólii. Prostředí pro pěstování tak bude ještě lepší.
Pěstební prostředí
Ačkoli sadba hub potřebuje k plození vhodné podmínky. V první řadě je třeba dbát na teplotu, která nesmí jít pod bod mrazu. Optimální je spíše teplejší prostředí nad 10 stupňů Celsia. Alfou a omegou pro správný růst hub je dostatečné zavlažování porostu. Rosit byste měli sadbu fakticky denně. Nebudete-li tak činit, může dojít k zaschnutí sadby a jejímu postupnému znehodnocení.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.