Základní pojmy z hydroponie
Na úvod je potřeba vysvětlit, co to vlastně hydroponie je. Jedná se o pěstování rostlin bez půdy, většinou na vodě, obohacené o potřebné živiny. Tímto způsobem se může pěstovat spousta druhů pokojových rostlin i zeleniny. Hydroponie je známá již dlouho, avšak v domácnostech se zatím příliš nerozšířila. Jakkoli náročně může hydroponie znít, jedná se o velmi jednoduchou metodu pěstování rostlin.
Živný roztok
Jedná se o roztok, na kterém rostliny pěstujeme. Na trhu jsou dostupné přímo živné roztoky pro hydroponické pěstování rostlin. Vystačíte si ale také s vodou, kterou musíte hned od samého začátku pěstování rostliny obohatit o živiny. Používejte k tomu pouze hnojivo, které je vhodné pro hydroponické pěstování. Abyste nemuseli hnojit příliš často, zvolte hnojivo s postupným uvolňováním.
Substrát
Samotný živný roztok nestačí. Kořeny rostlin je potřeba podepřít. K tomuto účelu můžete použít prakticky jakýkoli materiál, který do vody neuvolňuje žádné látky a zajistí prostupnost vzduchu ke kořenům rostliny. Na podporu kořenů se používá keramzit, vypraný štěrk, perlit, kokos, písek, vermikulit, čedičová vata či lávová drť. Kořeny nesmí být ponořeny ve vodě úplně celé, protože by jinak uhnily.
Keramzit
Právě keramzit je nejlepším vhodným substrátem pro hydroponické pěstování. Keramzit jsou různě velké kuličky z pálené hlíny, které vodu nasají a poté uvolňují. To znamená, že ji dokáží nasát ze spodní části nádoby a převést je až do horní části. Výhodou těchto kuliček je, že propouští vzduch, takže kořeny mohou volně dýchat.
Vodoznak
Vodoznak je v rostlině zaveden kvůli tomu, abychom věděli, kolik vody v květináči je. Voda je totiž ukrytá pod substrátem. Vodoznaky do květináčů jsou snadno dostupné – seženete je v každé prodejně s pokojovými rostlinami a stojí jen pár korun.
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!