Základní parametry, podle kterých byste měli vybírat skleník
Skleník je skvělým nápadem nejen pro ty, kteří mají zahradu, ale také pro ty, kteří vlastní prostorný balkon. Některé miniskleníky je totiž možné umístit také na balkon. Navzdory názvu ale nejsou vždy jen „prosklené“. Skleněné skleníky jsou ve skutečnosti jedny z nejdražších na trhu, proto se často používají takové materiály, jako je polykarbonát. Takové skleníky ale mohou mít velmi dobré vlastnosti. Na jaké otázky je třeba si před výběrem skleníku zodpovědět?
Kdy chcete pěstovat?
V první řadě byste si měli ujasnit, jestli skleník chcete použít pouze k prodloužení pěstitelské sezóny, nebo třeba k celoročnímu pěstování. To vám může značně zúžit nepřebernou nabídku skleníků. V případě celoročního skleníku je třeba vzít v potaz také způsob pěstování. Zaměřit se ale můžete také na pěstování takových odrůd, u kterých by to v našich klimatických podmínkách nebylo možné.
Foto: Pexels
Kde chcete pěstovat?
Někteří lidé nemají k dispozici celou zahradu, přesto ale pěstovat chtějí. Mohou si tak pořídit skleníky menších rozměrů, které se jim vlezou například na balkon. Avšak i v případě, že skleník vlastníte, je třeba zvolit pro něj vhodné umístění. Obvykle se volí místo, kde je ve vaší zahradě nejvíce světla. Jeho množství je pak možné regulovat prostřednictvím žaluzií nebo třeba bílým nátěrem. Naopak nedostatek světla je nutné řešit nákladnějšími metodami, jako je například dokoupení speciální lamp.
Jak má být skleník orientován?
Odpověď není jednoznačná. Závisí na tom, jakým způsobem jej budete používat. Pokud chcete mít jako hlavní sezónu zimu (například pro uschování tropických či subtropických druhů rostlin), zvolte orientaci na východozápad. Pro zejména letní použití je výhodnější orientace na severojih. Před samotnou výstavbou skleníku se ale zamyslete nad tím, kde je ve vaší zahradě nejvíce světla, a kde se naopak vyskytuje stín. Zvažte také požadavky rostlin, které ve skleníku chcete pěstovat.
Jak velký by měl skleník být?
To bude záležet na preferencích a prostorových možnostech každého zahradníka. Optimální velikost pro čtyřčlennou rodinu (pro pěstování zeleniny) je nad 10 m2. Menší skleníky můžete využívat například k zazimování některých druhů rostlin, počítejte ale s tím, že velké množství rostlin zde nevypěstujete. Důvodem je to, že rostliny potřebují mít mezi sebou určité rozestupy, aby si vzájemně nekonkurovaly. Příliš hustá výsadba vede k rozvoji plísňových a houbových onemocnění rostlin.
Zdroj: https://skleniky.heureka.cz/poradna/jak-vybrat-sklenik?ppcbee-adtext-variant=PPCBee-RSA-Static&gclid=Cj0KCQiA3rKQBhCNARIsACUEW_a50x6QTeU-U7zg5ojxmOTAG4lN8uzaludlUaiKHtxsceB76cD-M8EaAnssEALw_wcB&gclsrc=aw.ds
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!