Základní choroby cibule
Stalo se vám, že se cibule na vaší zahrádce přestala dobře vyvíjet, uvadla nebo uschla? Nevíte, co s ní dělat? Určitě ji napadla nějaká choroba nebo škůdce. Přečtete si, jak napadenou cibuli chránit a také jak chorobám cibule předcházet. Něco málo si řekneme i o jejím pěstování.
Pěstování cibule
Cibule je na pěstování poměrně nenáročná. Většina zahrádkářů pěstuje cibuli ze sazečky, což jsou malé cibulky o průměru 8 – 12 mm. Vybrat si můžete jak jarní, tak ozimou cibuli sazečku. Vysazují se od března do dubna do propustné písčitohlinité půdy na slunné místo. Vzdálenost mezi nimi by měla být zhruba 10 cm, řádky od sebe ve vzdálenosti asi 25 cm. Vrcholky cibulek by měly být v úrovni půdy. Během léta byste měli cibuli okopat a zbavit ji plevele. Se zálivkou si nemusíte dělat velké starosti. Zalévat ji budete muset jen v případě, že bude období sucha a velká horka. Tady doporučujeme zalévat ráno, aby nať co nejdříve oschla. Vyhnete se tak vzniku plísně cibulové. Cibuli sklízejte, až nať začne žloutnout, zatáhne se krček a stonky se v polovině rostliny začnou ohýbat k zemi. Cibuli vytáhněte a nechte ji doschnout týden až dva na záhoně. Skladujte ji na suchém místě s teplotou do 3° C. Můžete ji také svázat do copů a zavěsit. Vydržet by vám měla celou zimu.
Choroby cibule – háďátka
Už při výsadbě cibule ji můžete proti některým škůdcům chránit. A to tak, že s ní vysadíte rostliny, které odhánějí škůdce. Takovými rostlinami jsou například afrikány, měsíček zahradní a také třapatka nachová. Afrikány dokáží zlikvidovat svými výměšky kořenová háďátka, což jsou drobné hlístice. Napadají podzemní cibuli, na které se objevuje žlutavé zabarvení, někdy též deformace. Na háďátka se používají chemické přípravky, ale stejně dobře je ochrání výše zmíněné afrikány. Cibuli, která je napadená háďátkem, nelze zachránit. Cibuli spalte a další rok ji vysaďte na jiné místo.
Další choroby cibule
Sklerociniová hniloba cibule, další z nepříjemných chorob, poškozuje nejen cibule, ale i hlízy okrasných květin, jako jsou hyacinty, tulipány, narcisy a další. Cibule je napadena již při pěstování v půdě, ve které se původce nemoci nachází. Ochranou je tedy střídání míst, kde cibuli pěstujete a obměna sadbového materiálu. Pozor si dávejte i při skladování cibulí, aby nedošlo k šíření na zdravé cibule. Cibuli může napadnout i květilka cibulová. V takovém případě je nutné odstranit poškozené listy a jako prevence proti této chorobě je vhodné cibuli pěstovat s mrkví nebo petrželí, protože tyto rostliny navzájem odpuzují škůdce. Přestože molík česnekový napadá zejména česnek, nevyhne se ani cibuli či póru. Rozšířená je také plíseň cibulová. Na tu vyzrajete tím, že cibuli vysadíte každý rok na jiné místo. Použít můžete i postřik z natě přesličky. Chcete-li chemický postřik, vhodný je například Akrobat, Bravo, Dithane nebo Kuprikol.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.