Zakládání uliček z rostlin: jaké rostliny použít a jak o ně pečovat

Ulička

Zahradní linie, které budete vytvářet prostřednictvím nejrůznějších rostlin, mohou vytvořit romantická zákoutí nebo prostě jen uličky či různá ohraničení vašeho pozemku. Obvykle takové rostliny vysazujeme v jedné řadě, není ale vyloučeno také více řad. Aby byla linie zachována také v zimě, volíme stálezelené odrůdy a pro celou linii je třeba zvolit jen jeden druh stromu nebo keře. Díky speciálnímu tvarování takových rostlin dosahujeme kompaktní hradby zeleně, která odděluje jednotlivé prostory vaší zahrady.

Použití zahradních uliček

Takové uličky vytvořené z rostlin můžete vidět zejména v parcích a zámeckých zahradách. S trochou péče je můžete mít také na své zahradě. Rostliny, které vysazujeme v jedné řadě, bychom měli podrobovat speciálnímu řezu, který spočívá ve zkracování postranních výhonů, než ve zkracování vrcholových výhonků. Díky takovému řezu získáme hustou stěnu zeleně. Mohou sloužit jako ohraničení pozemku i neprostupný živý plot. Mohou poskytnout stín v době parného léta nebo útočiště před silným větrem.

Alej

Foto: Pixabay

Výběr rostlin

K účelu vytvoření uličky z rostlin se používají jak listnaté, tak jehličnaté stromy. K těm nejoblíbenějším se řadí lípa (Tilia), habr obecný (Carpinus betulus), buk lesní (Fagus sylvatica), kaštan (Aeculus), platan londýnský (Platanus acerifolie), javor polní (Acer campestre) nebo javor jasanolistý (Acer Negundo). Ty se ale používají zejména do velkých zahrad. Oblíbené jsou ale také ovocné stromy, z nichž některé druhy lze snadno formovat. Používají se hrušně (Pyrus), jabloně (Malus), třešně (Prunus census), broskve (Prunus persica) nebo meruňka (Prunus armeniaca). Z keřů pak nejčastěji volíme cesmínu (Ilex) a vavřín (Laurus nobilis), hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea), ptačí zob obecný (Ligustrum vulgare) a zlatice (Forsythia). Z jehličnanů vybíráme obvykle tis (Taxus baccata), tis střední (Taxus x media), tůje (Thuja), cypřiš Lawsonův (Chamaecyparis lawsoniana).

Zakládání uliček

Při zakládání budete potřebovat rostliny a také notnou dávku trpělivosti. Zjistěte si, jaké rozestupy mezi sebou rostliny potřebují pro správný růst. Neměly by být příliš daleko od sebe, aby vytvořily neprostupnou zeď, na druhou stranu ale nesmí růst příliš blízko. U keřů je také důležité mladé sazenice ihned po výsadbě seříznout (i na polovinu), aby se zahustily už od spodu. Jakmile se rostliny rozrostou, můžete je začít pravidelně zastřihávat a tvarovat (někdy dokonce až třikrát ročně). Díky tomu budou vytvářet větší množství výhonů a dobře houstnou.

Zdroj: https://muratordom.pl/ogrod/aranzacja-ogrodu/szpalery-ogrodowe-z-drzew-i-krzewow-z-jakich-roslin-jak-zakladac-i-pielegnowac-aa-9Cyt-Mr2V-XsyN.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!