Zakládáme bylinkovou zahrádku
V dnešní uspěchané době si stále více lidí zakládá na dobré, kvalitní a především zdravé stravě. To v první řadě znamená vařit z čerstvých surovin. V mnohých supermarketech, ale i specializovaných krámcích můžeme dnes vidět širokou škálu tak zvaných bio potravin, které by čerstvost a kvalitu měly zaručovat. Jenomže za to vše si musíme také připlatit. Pro ty, kteří si toto všechno chtějí dopřát a přitom trochu pošetřit svůj rodinný rozpočet, mám e následující řešení. Vyhrnout si rukávy, uchopit hrábě, motyku a obětovat pár kapek potu a vypěstovat si vlastní bio produkty. Rozhodně se vám ta trocha úsilí vyplatí. Vždyť prací na zahrádce uděláte něco pro své tělo, ducha i svůj žaludek.
Vypěstujte si zeleninu sami
Zeleninu a ovoce dnes na své zahrádce pěstuje většina z nás. A určitě mi dáte za pravdu, že chuť produktů z vlastní zahrádky je nenahraditelná. Ale co se nyní vrací na spoustu záhonků, jsou voňavé zelené bylinky. Bylinky jsou významným zdrojem léčiv, a tak by neměly chybět v žádné domácnosti. Můžeme je použít jak na vaření čajů či pokrmů, tak i na různé obklady či koupele.
Pěstujeme doma či na zahradě
Bazalka, tymián, rozmarýn, saturejka, máta či meduňka, tyto a jiné bylinky můžeme pěstovat v půdě na zahrádce, v truhlíku nebo v květináči na balkóně. Bylinky můžeme vysázet ze semínek nebo si v zahradnictví zakoupit sazeničku. Na konci léta můžeme naši úrodu sklidit a uchovávat ji buď to zamraženou v sáčku v chladničce, nebo sušenou například v kořence. Protože každá bylinka má trochu jiné požadavky na pěstování, sklízení a pozdější využití, budeme se jim v následujících článcích věnovat jednotlivě.
Bylinková spirála
Dobrým nápadem jak bylinky vysázet tak, aby každá měla své požadované podmínky pro úspěšný růst, je tak zvaná bylinková spirála. Je nejen praktická, ale také pěkná na pohled. O způsobu vytvoření takového záhonu si povíme dále.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.