Zahradnice Ing. Michala Brabcová: Na jaře je potřeba cíleně hnojit, aby se vám zahrada odměnila velkou úrodou

Zelenina

Jaro je prakticky za rohem. Každý zahradník už má na parapetu první sazeničky a uvažuje o tom, jak bude na zahradě letos pracovat, případně co kde přesune a udělá. Pro skvělou úrodu je důležité především správné hnojení. Jak a čím můžeme hnojit, na to jsem se zeptal Ing. Michaly Brabcové, zahradnice weiki.

Na úvod mi dovolte laickou otázku. Když si pořídím zahrádku a zasadím na ni rostliny, budu mít poměrně solidní úrodu. Časem se ale půda vyčerpá a bude potřeba ji pohnojit. Nebo se mýlím?

Ano, je to tak, rostliny k růstu potřebují řadu významných látek. A čerpají je právě z půdy. Když sklidíme i jen jedno jediné rajče, živiny v něm obsažené z půdy nenávratně odebereme. Rychlost, s jakou živiny z půdy mizí, závisí na pěstovaných rostlinách. Například listnaté okrasné dřeviny odčerpávají mnohem více živin než jehličnany. Potřebují je totiž pro pravidelný každoroční růst pupenů a nových listů. S opadem listů na podzim a následným zetlením pod stromem se část těchto živin do půdy vrátí. Pokud však listí shrabeme a odvezeme pryč, celý koloběh se naruší.

Mnozí naši předkové říkali, že chlévská mrva je zdarma a stačí… Když půjdu pro hnojivo do obchodu, nakoupím většinou chemii. Je to tak?

V podstatě ano, protože principem hnojení je dodat do půdy potřebné množství živin – tedy dusíku, fosforu, draslíku, síry… a to jsou všechno chemické prvky. Důležité však je zajímat se o jejich původ. Může být organický, nebo minerální. V případě toho minerálního laická veřejnost mluví právě o „chemii“, tím organickým se obvykle rozumí kompost a statková hnojiva, jako je koňský, kravský, drůbeží hnůj nebo jejich kombinace. Specializované prodejny nabízejí oba druhy těchto hnojiv. Pokud chceme rostliny pěstovat co nejpřirozeněji a toužíme, aby nám na zahrádce vyrostla zdravější zelenina než ta, kterou si často přinášíme ze supermarketů, vybíráme vždy hnojiva, která jsou označena jako „organická“.

Zahradnice Ing. Michala BrabcováZahradnice Ing. Michala Brabcová: Foto se svolením Michaly Brabcové

Když chci expres hnojení, tedy aby se živiny dostaly do půdy co nejrychleji, po čem mám sáhnout?

Pohotovostní živiny najdeme právě v hnojivech minerálních. Jejich forma je pro rostliny dostupnější, a kořeny je tak dokážou lépe vstřebat. Úplně nejrychlejší dávku živin zajistíme listovou výživou, tedy tak, že hnojivo rozmícháme a rozprašovačem nastříkáme na rostlinu. Ta jej pak absorbuje pomocí zelených částí – stonků a listů.
Je to však velmi krátkozraké řešení. Pokud totiž budeme hnojit pouze minerálními hnojivy, rostliny si na tuto „instantní“ formu výživy velmi rychle zvyknou a po čase se na ní stanou závislými. Budou vytvářet chudší kořenový systém a obecně si vybudují méně přirozených obranných mechanismů proti chorobám a škůdcům.

Proto velmi doporučuji vyhnout se rychlým zásahům a na pěstování se vždy předem připravit. Potom můžeme použít přirozenější způsob hnojení kompostem a organickými hnojivy. Doplní do půdy živiny a zlepší i hospodaření s vodou. Ve zdravé půdě či v kompostu se přirozeně vyskytují mikroorganismy, které pomůžou živiny z organických hnojiv rostlinám zpřístupnit. Abychom však půdní život podpořili a pojistili si, že se živiny z organického hnojiva opravdu rozloží, aby je rostliny mohly přijmout, aplikujeme spolu s organickým hnojením do půdy i probiotika.

Mám doma kompost a čas od času zetlelou směs nasypu na záhon. Jednu sezonu mi na něm vyrostlo všechno možné včetně melounů. Jak často by se měl kompost používat?

Kompost je skvělé univerzální hnojivo a „vylepšovák“ půdy. Můžu ho doporučit každému zahrádkáři, už jen proto, že se dá použít kdykoli bez ohledu na roční období. Dokonce jej můžeme nasypat přímo k rostlinám v plném růstu bez rizika popálení, jako to hrozí u jiných druhů hnojiv. Nejlepší doba na aplikaci dobře uleželého kompostu však nastává na jaře – při přípravě záhonů, před osázením truhlíku nebo před výsadbou do skleníku. Kompostem můžeme rostlinám přilepšit i na začátku léta, stačí jej rozhodit kolem rostliny a mírně motyčkou zapravit do půdy.

Jaké organické hnojivo je nejlepší na jaře?

Jakékoli bez zárodků chorob a plevelů. Je proto důležité zajímat se, jakou technologií organické hnojivo vzniklo. Například pokud bychom si přímo od farmáře přivezli kravský nebo koňský hnůj a zapravili jej rovnou do záhonku, je velmi pravděpodobné, že na jaře nám vysazené sazeničky zaplevelí pšenice nebo různé trávy. Proto pokud nemáme možnost čerstvý hnůj zkompostovat nebo nechat uležet, volíme raději organická hnojiva z obchodu. Při jejich výrobě se totiž semena plevelů zlikvidují. Žádné organické hnojivo však nepoužíváme k přímé výsadbě, aby nedošlo k popálení rostlin. To je třeba mít na paměti. Hnojení organickými hnojivy tak vždy plánujeme s předstihem.

KompostKompost: Foto Pixabay

Platí, že jinak se hnojí dřeviny, jinak zelenina a jinak květiny?

Ano, je to stejné jako s lidmi. Jinak se živí zápasník MMA, jinak profesionální gymnastka nebo nastávající maminka. Druh a složení hnojiva vybíráme právě podle toho, čím je rostlina výjimečná nebo z jakého důvodu ji pěstujeme. Květiny budou potřebovat více fosforu pro vybarvené a bohaté kvetení, oproti tomu například česnek a cibule budou toužit po dostatku síry, aby jejich aroma bylo silné a výrazné. Jinak hnojíme také vytrvalé rostliny a jinak ty, které pěstujeme jen jednu sezonu.

Zajímavé a relativně nové téma jsou probiotika pro rostliny. Co radíte použít?

Ve specializovaných prodejnách se setkáte s probiotiky weiki, ta jsou určena přímo k rostlinám. Nejedná se ani o hnojivo, ani o substrát, ale o (tekutého) pomocníka, který mimo jiné „předžvýká“ pro rostliny hůře dostupné živiny do formy, kterou snadněji přijmou a rozvedou dál do stonků, listů, květů… Přesně tam, kde jsou živiny zrovna nejvíc potřeba. Nemusíme se ani bát, že bychom rostlinu probiotiky předávkovali, protože jde o zcela přírodní produkt.

Na co se v letošní zahradní sezoně těšíte nejvíc?

Na to, že bude znovu jiná, tak jako každý rok. Jsem zvědavá, jaké bude letos jaro, zda budeme mít štěstí a třešně pokvetou na prvního máje, jestli bude větší úroda paprik a rajčat nebo se bude dařit více dýním a hlávkám zelí. Také jestli nás více budou trápit mšice, nebo slimáci a na sdílení rad odborníků i zahrádkářů k účinné obraně před nimi. Nakonec se také moc těším na nové zkušenosti a jako každý rok na první vlastní jahodu, která se začervená v balkonovém truhlíku.

Zdroje info: weiki.bio, autentický rozhovor 

Úroda zeleniny: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.