Zahradní přenosná udírna: Jak na její výběr?
Uzení je sice ne příliš zdravý způsob přípravy jídel, nicméně přesto je třeba říct, že je nesmírně oblíbené. Není se čemu divit, protože takové uzené maso nebo sýr či klobásy rozhodně stojí za to. Vychutnat si takovouto dobrotu se jednoduše vyplatí a vaše chuťové pohárky budou dokonale uspokojeny. Udit je možné jak v klasické zděné udírně, tak i v dřevěné, anebo v kovových. My se v následujících řádcích zaměříme na mobilní dřevěnou udírnu, která dokáže nahradit klasickou zděnou ve skoro všech směrech…
Kvalitní dřevo
Nejdůležitější roli při volbě správné mobilní dřevěné udírny hraje bezesporu samotné dřevo. Optimální volbou je klasické smrkové dřevo, které je nejlevnější a dokáže zajistit skvělé tepelně izolační vlastnosti udírny. Vybírat je možné i jiné druhy tuzemských a cizokrajných dřevin. Připravit byste se měli ale na skutečnost, že už vás bude udírna stát mnohem více, než by tomu bylo u klasického smrku. Jednotlivé desky musí být nezbytně rovné a disponovat minimálním množstvím suků.
Bytelná konstrukce
Moderní dřevěná udírna by měla disponovat maximálně pevnou konstrukcí. V případě jejího stěhování se nesmí nijak pohnout. Optimální je vyztužení trámy v rozích celého zařízení. Mnohdy ale i to nemusí být. Stačit by mohly klidně i obyčejné desky. Pozor je zase třeba dít na to, aby celá konstrukce nebyla těžká. Stěhování by to mohlo do značné míry zkomplikovat. Součástí udírny musí být pevné vruty, jež spojují její jednotlivé prvky.
Nezávislé topeniště
Dřevěné udírna musí mít nezávislé topeniště. Jestliže přitápíte přímo pod udící komorou, je to bezesporu špatně. Kouř je příliš horký a maso nebo jiné suroviny se neudí, ale spíše pečou. Ideální je, když jsou všechny komponenty, oddělitelné a celý komplet si tak jednoduše a rychle poskládáte dle vlastní libosti. Vzdálenost topeniště od těla udírny by měla být cca minimálně 1,5 metru.
Náhledové foto: Radek Štěpán
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.