Zahradní oáza aneb jak svou zahradu obohatit místem klidu a relaxace: Saunou
Saunování narůstá v posledních letech na popularitě. Kromě zdravotních benefitů pomáhá také zklidnit mysl a oprostit se od stresových situací. Nebo se z nich minimálně trochu vypotit.
Do saunového světa pro oddech a relaxaci už nemusíte jezdit daleko, vytvořit si jej lze i u vás na zahradě. S čím před zabudováním domácí sauny počítat a jak vůbec rozmístit jednotlivé prvky na zahradě, aby všechno dokonale zapadlo? Je to jednodušší, než si myslíte.
Možná už víte, že zahradu můžete dělit na užitkovou a okrasnou. Pojí se s ní ale i vícerofunkcí, které může splňovat. A zdaleka se nemusí vylučovat. Cílem je právě ona rovnováha mezi vším tím, co by vám zahrada měla přinášet.
Nejdříve si jednotlivé funkce sepište, abyste měli v hlavě jasnější plán. Co v zahradě chcete dělat? Co vám přináší radost?
- Odpočinek: Zahrada by měla být radost a přinášet vám minimálně tolik energie, kolik do ní vložíte. Nezapomínejte na ní i relaxovat. K tomu vám poslouží odpočinkové zóny v podobě lehátek, laviček nebo právě sauny.
- Společnost: Na setkávání s přáteli nebo chvíle s rodinou si vyčleňte část s posezením, která bude centrem společenského dění vaší zahrady. Měla by být dobře dostupná z domu a zároveň krytá od zvědavých sousedních pohledů.
- Zahradničení: Pokud relaxujete nejraději okopáváním záhonů a pěstováním rostlin, dopřejte si na zahradě dostatek místa na skleník, vyvýšené záhony nebo klasické truhlíky, kde můžete opečovávat okrasné rostlinky i pěstovat zeleninu na stůl.
- Sport: Pokud je pro vás pohyb důležitý, věnujte mu část zahrady. Ať už se bude jednat o trávník, na kterém můžete cvičit, prolézačky nebo venkovní workoutovou sestavu, bude vás více lákat trávit čas na zahradě.
- Osvěžení: Bazén, zahradní sprcha nebo vířivka vám skvěle poslouží během léta ale i mimo sezónu. Chladné večery ve vyhřáté vířivce nebo třeba zimní otužování v bazénu si rozhodně najde své příznivce.
Jakmile víte, co v zahradě potřebujete, můžete si snáze rozplánovat prostor tak, aby plnila všechny funkce, které od ní očekáváte.
Sauna a stavební povolení
Stavební povolení ani ohlášení pro venkovní saunu do 25 m2 zastavěné plochy nepotřebujete. Je ale potřeba dodržet odstupovou vzdálenost od hranic sousedních pozemků alespoň 2 metry. Pokud je sauna od hranic kratší vzdálenost, je potřeba odsouhlasit záměr dotčenými sousedy získáním jejich podpisů, které je potřeba předložit stavebnímu úřadu společně se žádostí o výjimku vzájemného odstupu staveb.
TIP: Vaše zahrada i zahradní vybavení může být velkým lákadlem pro zloděje. Ještě před pořízením a stavbou sauny je dobré myslet i na pojištění majetku, které vám pomůže snáze vyřešit nepříjemnou situaci loupeže či poškození majetku.
Jak velkou saunu zvolit?
Velikost sauny závisí na prostorových i finančních možnostech. Doporučujeme velikost vybírat pro o 1 až 2 osoby více, než je plánovaný počet saunujících. Pro čtyřčlennou rodinu si vystačíte s vnějšími rozměry sauny 2,3×1,7 metru. Pokud uvažujete úplně o nejmenší variantě, minimální rozměry zahradní sauny jsou 1,4×2,2 metru.
Pokud se chcete saunovat i vleže, je potřeba, aby alespoň jedna strana sauny přesahovala délku 2,1 metru.
Doporučená výška sauny je 2,1 metru kvůli správnému rozložení teploty.
Jaké druhy sauny existují?
Různé druhy saun s sebou přináší odlišné vlastnosti i účinky. Oblíbenou klasikou jsou sauny finské, ve kterých je přibližně 80–100°C a vzduch o vlhkosti 5 %. Ve finských saunách zpravidla najdete kamna se saunovými kameny, buď elektrická nebo na dřevo.
Oblíbené jsou také infrasauny, které místo kamen obsahují speciální zářiče, které produkují infračervené světlo. To pak proniká hluboko do svalů a kloubů, kde uvolňují napětí a pomáhají regenerovat. Teplota v infrasaunách je podstatě nižší, kolem 50°C. I přesto se ale intenzivně zapotíte.
Parní sauny vám nabídnou o poznání výraznější vlhkost vzduchu (až kolem 100 %), a nižší teplotu mezi 40 a 50 °C. Kvůli vysoké vlhkosti je však tato sauna náročnější na sestavení – je potřeba vyřešit hydroizolaci, parozábranu i další prvky, které zajistí bezpečnost saunování a dlouhou životnost sauny jako takové.
Jak se správně saunovat
Ani výběr správné sauny a doplňků vám nezajistí správné saunování, to už si musíte pohlídat sami. Před samotným vstupem do sauny buďte dostatečně hydratovaní a pijte i po saunování během relaxace. Ideální je k pití voda, rozhodně byste se měli vyhnout alkoholickým nápojům.
Před vstupem do sauny se osprchujte a osušte, pomůže to intenzivnějšímu pocení. V sauně si pak užívejte chvíli v klidu, poloha v leže je ještě o chlup lepší než vsedě.
Své síly nepřeňujte a buďte v sauně tak dlouho, jak vám v ní bude příjemně – oblíbený interval je zhruba 10–15 minut. V případě potřeby jej můžete i zkrátit. Poté se osprchujte vlažnou vodou a následně se zchlaďte studenou vodou. Následně si dopřejte odpočinek.
Budete-li chtít, dopřejte si další cyklus.
Nezapomeňte na relaxační a ochlazovací prostor
Saunou jako takovou to nekončí. Na ni by měl plynule navazovat ochlazovací prostor, který bude ze sauny dobře přístupný a zároveň bude krytý, abyste měli dostatečné soukromí. Ochlazování po saunování vám umožní ochlazovací bazének nebo zahradní sprcha. Pro fajnšmekry existuje možnost závěsného vědra s ledovou vodou. Poblíž by se měl nacházet také odpočinkový prostor, kde si můžete v klidu a pohodlí lehnout a relaxovat.
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.