Zahradní grily pod drobnohledem: Klasický, elektrický nebo plynový?
Jaro je už v plném proudu a mnozí z nás už vytáhli gril, aby připravili nějakou tu voňavou dobrotu. Grilování vůbec patří mezi nejoblíbenější kratochvíle prakticky všech lidí na celé planetě. Češi nejsou nijak pozadu, ba naopak. Už dávno ale neplatí, že by se grilovalo výhradně na dřevěném uhlí. K dispozici je dnes spousta nejrůznějších grilů, které rozhodně stojí za zvážení. Jestliže doma máte nějaký starší, případně nevlastníte žádný, a uvažujete o novém, jste na správném místě. My se v následujících řádcích podíváme podrobněji na všechny tři typy grilů, které jsou aktuálně k dispozici. U každého poradíme, nač si dát při jeho výběru pozor.
Spousta lidí stále nedopustí na klasiku
Klasické grily na dřevěné uhlí jsou stále zřejmě nejrozšířenější. Mají hned několik předností, jež převažují nad nevýhodami.
Unikátní chuť
Mnozí fajnšmekři hovoří o tom, že grilování na něčem jiném než na klasickém dřevěném uhlí není to pravé ořechové. Specifickou chuť a vůni masu dají právě uhlíky, které postupně žhnou a opékají ho. Je pravda, že něco na tom bude. Maso i uzenina připravované na takovýchto grilech jsou skutečně specifické.
Maximální dostupnost
Standardní zahradní gril na dřevěné uhlí je bezesporu nejdostupnější! Když se podíváte do nabídky mnohých kamenných prodejen i eshopů, sami se o tom přesvědčíte. Jejich nabídka je jednak nejširší a jednak si lze vybrat z modelů za pár set korun. Dovolit si takovýto gril tedy může v podstatě každý.
Ne příliš zdravé grilování
Proces přípravy pokrmů grilováním už sám o sobě není příliš zdravý, nicméně v případě plynových či elektrických grilů se nesetkáváme s opětovným přepalováním tuků. Máte-li otevřený litinový nebo nerezový rošt, pak se můžete vsadit, že olej z masa nebo jiných grilovaných specialit bude kapat do topeniště, kde se opět vznítí, spálí a zplodiny půjdou nahoru ke grilovaným pochoutkám.
Elektřina pro elegantní, rychlé a ekonomické grilování
Každý objekt mimo některých jednoduchých chat disponuje přívodem elektřiny. Vsadit tedy můžete na elektrický gril.
Maximální pohotovost
Přijde k vám nečekaná návštěva a rádi byste jí připravili nějakou grilovanou specialitu? Jasně, není problém. S elektrickým grilem to zvládnete. Jednoduše ho připojíte k síti, zapnete a během několika vteřin či minut bude spirála dokonale nažhavená a připravená k provozu. Poté už stačí pouze naklást na rošt potraviny a můžete začít.
Použití i v interiéru
Znáte to. Když se venku rozprší nebo je hodně chladno, návštěva se musí stěhovat do interiéru. Nepříjemná, ale ne nijak výjimečná situace. Proto se vyplatí mít kvalitní elektrický gril, který si jen přenesete pod střechu, případně klidně i do kuchyně. Rozdělanou práci tak budete moci bez potíží dokončit a výsledek bude dokonalý.
Jste omezení přívodem elektřiny
Určitě největší mínus elektrických grilů. Musíte zkrátka hledat zásuvku. Pozor si dejte také na levné modely, které mohou vyhazovat pojistky. V neposlední řadě jsou elektrické grily také typické pomalejší regulací míry tepla. Spirála se sice žhaví podle stupňů nastavení, ale hlavně u levnějších grilů přechody nemusejí být nejplynulejší.
Stále více oblíbený plynový gril
V poslední době si nachází cestu do domácností právě plynový gril. Vyznačuje se totiž podobnými vlastnostmi jako elektrický, a navíc je relativně nezávislý.
Kompaktní použití
Chcete grilovat třeba na chatě, kde není přívod elektřiny? Proč ne? Moderní plynový gril to zvládne na jedničku. Prostě si ho pouze převezete v autě i s plynovou bombou a máte vyhráno. Rozpálení grilovací plochy bude expresní. Stačí škrtnout sirkou nebo speciálním mechanismem a trysky se rozhoří.
Velké grilovací sety
Plynové grily jsou k dostání v mnohých variantách. Výjimku nepředstavují ani velké sety disponující několika rošty, případně také plotýnkovou plochou. Připravit na grilu tak lze kompletně celý pokrm včetně přílohy.
Plynová bomba nevydrží věčně
Jediné mínus plynových grilů. Prostě je zapotřebí počítat s tím, že plyn za čas dojde. Jedna bomba ovšem dokáže zvládnout klidně i desítky grilovacích cyklů.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.