Zahrada v Černobylu – je tu živěji, než si většina lidí myslí. Některým zvířatům katastrofa dokonce prospěla
26. dubna 1986 otřásla celým světem katastrofa v Černobylu. Radioaktivita z poškozené elektrárny tehdy obletěla doslova celý svět. Dlouho se myslelo, že krajina v bezprostřední blízkosti této události bude ještě dlouho neobyvatelná a bez života. Příroda však ukazuje, že si umí poradit.
I když se měli všichni obyvatelé bezprostředně po této hrůzné události vystěhovat, ve skutečnosti tu někteří stále zůstávají. A žijí kupodivu docela normálním životem. Rádi zahradničí a dění v okolní přírodě jim dává za pravdu.
Foto: ČTK
Vyprahlá poušť se mění v zelený poklad
Dobrým příkladem je tzv. rudý les, který se nacházel v těsné blízkosti elektrárny. Těsně po havárii ze z něj ze dne na den stala prakticky poušť. Vysokou radioaktivitu nepřežily ani jinak odolné borovice. Vzhledem k poločasu rozpadu radioaktivních prvků se dlouho předpokládalo, že tento stav tu zůstane ještě minimálně tisíce let. Ale příroda už ve skutečnosti divoce bují i tady.
Ve skutečnosti se celá uzavřená oblast okolo elektrárny (kde se často nemůžete ani posadit na kámen vedle cesty, protože vás okolní přístroje varují před vysokou radioaktivitou) stala ideálním útočištěm pro mnohé rostliny, ptáky i savce. Najdeme mezi nimi mimo jiné i vzácné a plaché druhy. Měly vyhynout, přesto v lidmi opuštěném prostředí prospívají překvapivě dobře. A co víc – těší se dobrému zdravotnímu stavu.
Foto: ČTK
V Černobylu najdeme i vzácná zvířata
Dost možná si pamatujete na srdceryvné filmové scény, v nichž vojáci zabíjeli všechna zvířata, která v postižené oblasti žila – a to dokonce i malá štěňátka. Ano, k takovým událostem skutečně docházelo, ovšem ani zdaleka nepostihly všechny domácí mazlíčky. Mnohým se podařilo uniknout a v okolních lesích se dále úspěšné množili. Dnes tu žijí především jejich potomci, kteří se rychle adaptovali na divočinu
A co skutečně divoká zvířata? Z nich nesmíme především zapomenout jmenovat více než 200 druhů ptáků. Je zajímavé, že takovou rozmanitost druhů nenajdeme ani v mnohé chráněné oblasti či rezervaci. Z velkých zvířat pak své místo k životu v oblasti Černobylu našli třeba medvědi hnědí, bizoni, vlci a rysi. Není tedy doporučeno se v blízkosti elektrárny pohybovat bez průvodce, na což zdejší vojáci úzkostlivě dbají.
Onou příslovečnou třešničkou na dortu druhové rozmanitosti jsou pak vzácní koně Převalského, kterým se tu rovněž neobyčejně daří. Je tedy zřejmě, že i něco zlého může být pro něco dobré.
Náhledové foto: ČTK
Zdroj: Dokument Černobyl ožívá – fascinující pohled na černobylskou přírodu | Protext – PR služby ČTK
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)