Zahrada po zimě: Máme pro vás 5 tipů na její přípravu
Zimní období se už pomalu chýlí ke svému konci. Většina z nás se už teď těší na svou zahradu a veškeré činnosti, jež s její kultivací souvisí. Ne vždy se ale na ty nejdůležitější vzpomeneme, a tak není od věci si je postupně vyjmenovat a přidat k nim pár užitečných rad, jež se vám mohou náramně hodit. My nabízíme celkem 5 tipů na nejrůznější nezbytné činnosti.
1. Pečlivá kontrola zahradní techniky
V první řadě se podívejte do své kůlny a zkontrolujte kompletně veškerou zahradní techniku. U sekačky se zaměřte především na stav oleje, opticky zkontrolujete veškeré převody, kola a ostatní součásti zařízení. Nezapomeňte ani na prohlídku svíčky a stavu spalování přístroje. V neposlední řadě dolijte do nádrže čerstvý benzín. Možná bude zapotřebí přibrousit také nože. Pečlivou kontrolu si zaslouží motorová pila. U ní se zaměřte mimo dolití oleje i na naostření řetězu. Ten je třeba ostřit pravidelně. Při silném otupení už jej možná nedostanete do kondice, v níž se nacházel po zakoupení. Z ostatní techniky se postarejte i o vertikutátor, elektrické nůžky pro střih živých plotů a vše, co máte doma.
2. Vertikutace trávníku jako jedna z prvních činností
Hned jak sleze sníh a trávník trochu poschne, vyrazte jej dokonale provzdušnit a zbavit veškerých mechů a jiných rostlin, jež brání jeho správnému růstu. Že doma aktuálně nemáte vertikutátor? Pak nastala ideální čas některý z modelů pořídit. Na trhu jsou klasické ruční, nicméně práce s nimi je vcelku namáhavá, a tak se vyplatí vsadit na elektrické provedení. Trávník je vhodné sjíždět vertikutátorem v jednom směru a následně po vertikutaci celé plochy ještě v liniích kolmých k těm původním.
3. Střih větví samozřejmostí
Ovocné stromy a keře je zapotřebí přistřihnout ještě před jejich olistěním. Jednak si před sezonou zkontrolujte stav nůžek a pilek a jednak se také zaměřte na konkrétní druh střihu. Optimální je minimálně ten jednoduchý spočívající v ostříhání větví, které míří směrem do koruny a způsobují tak nekompaktní tvar samotného stromku či keře. Jinak zkontrolujte i křovinořez, protože některé keře a drobné dřeviny budou potřebovat zlikvidovat úplně.
4. Provzdušnění a regenerace kompostu
Nezapomeňte se podívat i na stav vašeho kompostéru. Jestliže ještě není plný, pak jej provzdušněte, případně přidejte směs na urychlení tlení. V opačném případě se vyplatí vybrat již zetlelou část obsahu kompostéru a použít ji a záhon. Předtím samozřejmě půdu prosijte, aby se vám do okrasné nebo užitkové zahrady nedostaly hrubé části dřeva, případně kameny a jiné věci. Důležité je i kypření půdy.
5. Hnojení napomáhá úrodě
Stará známá pravda. S chlévskou mrvou to už ale zjara určitě nepřehánějte. Pokud jste zapomněli na podzim, raději již nechte situaci být. Soustřeďte se spíše na přihnojení trávníku a některých specifických rostlin typu jahod standardními hnojivy, jež jsou k dostání v granulované nebo sypké podobě.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.