Zahrada na balkoně? Žádný problém!
Někdo nemá to štěstí a nevlastní půdu na zahradě, kde by si mohl pěstovat vlastní rostliny. Anebo jen chcete využít každý kousíček místa, kde se dá pěstovat. Tedy včetně balkonu. Pěstovat se zde dá užitková zelenina či ovoce, okrasné rostliny nebo dokonce rostliny popínavé. Budete ale potřebovat množství květináčů a nádob, ve kterých budete moci pěstovat. Jejich vzhled může ovlivnit celkový vzhled vaší balkonové zahrady. Takže si dejte záležet.
Průzkum vašeho balkonu
Pokud chcete mít svou zahradu pečlivě naplánovanou, vyplatí se přenést si její vzhled a návrh zahrady nejprve na papír. V první řadě si změřte, jaké jsou rozměry vašeho balkonu – někdy postačí délka a šířka, jindy je třeba přidat také výšku balkonu. V příslušném měřítku je přeneste na papír. Všímejte si také, která místa na balkoně jsou slunečná – a také dobu, v rámci které slunce kde svítí. Taková místa budou vyžadovat rostliny, které takové podmínky zvládnou.
Foto: Pixabay
Pěstování na balkoně
Pěstovat můžete ve volně stojících kontejnerech a boxech nebo mohou být součástí jednotlivých prvků, jako je nábytek. Pro lepší představu můžete použít pastelky nebo fixy, díky kterým zjistíte, jak na tom budete s jednotlivými rostlinami. Jednu barvu zvolte pro nízké rostliny, jinou pro květináče zavěšené na zábradlí, dále barevně odlište vysoké rostliny, nábytek a trvalé nebo pevné prvky.
Výběr rostlin pro pěstování
Výběr musíte podřídit podmínkám, jaké panují na vašem balkonu. Jeho orientace ovlivňuje to, jaké podmínky na balkoně po většinu dne budou. Pro plánování druhů rostlin se tedy zamyslete nad tím, na jakou světovou stranu je balkon otočen. Může to být:
- Východ a západ: vlastnit takový balkon je obrovské štěstí, protože zde můžete pěstovat většinu rostlin. Okrasné druhy, zelenina, ovoce i bylinky zde velmi dobře porostou. Pokud necháte rostliny přes zimu venku a máte-li východně orientovaný balkon, budete je muset pečlivě chránit. Důvodem jsou silné východní větry, které mohou snížit teplotu na balkoně a poshazovat některé rostliny.
- Sever: balkon orientovaný na sever je většinou stinný. To ale neznamená, že zde nejdou pěstovat rostliny. Zaměřte se na macešky, molice (Plectranthus), břečťan, zimostráz, brčál a další. ideální je také volit rostliny, které odpuzují komáry, jako jsou molice, pelargonie nebo různé druhy bylinek. Existují druhy, které stín zvládají, ale nemůžete očekávat příliš mnoho kvetení. Na stinném balkoně hrozí riziko vzniku houbových chorob, protože nedochází k vysušování vlhkosti. Proto by rostliny měly mít mezi sebou dostatečné rozestupy.
- Jih: na slunných balkonech můžete pěstovat všechny rostliny, které milují slunce. Ideální jsou nenáročné druhy, jako například muškáty, verbeny, osteospermum a spousta dalších. Vyhněte se naopak druhům, jejichž listy mohou být snadno spáleny přímým sluncem, druhům s ozdobnými listy a rostlinám citlivým na sucho.
Zdroj: https://zielonyogrodek.pl/dom-i-balkon/rosliny-na-balkon/5115-zakladanie-ogrodu-na-balkonie-pytania-i-przydatne-wskazowki
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!