Zachraňte rostlinu: i když myslíte, že už jí není pomoci

Mrtvé květiny

Někdy prostě zapomínáme pravidelně zalévat, nebo rostlině nesvědčí prostředí. Ačkoli jste splnili všechny požadavky, které rostlina pro svůj růst potřebuje, pořád se nedaří vzkřísit ji. Má scvrklé a povadlé listy a vysychá. Navzdory veškeré péči se pomalu ale jistě začínáte s rostlinou loučit. Ještě však existuje několik způsobů, které můžete zkusit pro záchranu svých zelených kamarádů!

Vyměňte ozdobné či kovové květináče za „zdravější“ varianty

Vaše rostlina se opravdu nestará, jestli její „outfit“ odpovídá vzoru vašich nových záclon. Možná se jí v designovém květináči špatně dýchá. Problém je zejména v tom, že umisťujete květiny do ozdobných květináčů bez drenážních otvorů. Uvnitř nádoby se pak začne kumulovat teplo a vaše rostlina se začíná „vařit“. Navíc takový květináč drží nezdravou vlhkost. A vlhkost a teplo jsou skvělým prostředím pro bakterie a plísně.

Mrtvé květiny

Suché rostliny: Zdroj obrázku Pixabay.com

Příliš malý květináč

Dalším problémem je malý květináč. Jak se rostlina rozrůstá, její kořeny pomalu ale jistě naplňují celou jeho plochu. A rostlina začne být poněkud stísněná. Řešení je jednoduché a zřejmě již každého z vás napadlo: přesadit do většího! Při přesazování pokud možno nepoužívejte žádné lopatky, pouze vlastní ruce. Právě ty jsou nejšetrnějším nástrojem, který právě teď potřebujete. Jemně vyjměte rostlinu z květináče a její kořeny očistěte a rozpleťte, aby byly schopné absorbovat více živin. Počínejte si opatrně, abyste kořenům neuškodili.

Nezalévejte vodou z vodovodu

Voda z vodovodu stále obsahuje určité množství chloru a chemikálií. Ty mohou poškodit vaši rostlinu. K zalévání naopak používejte odstátou vodu (nechte ji odstát 24 hodin). Vhodnou alternativou k zalévání je také voda destilovaná nebo dešťová, které jsou mírně kyselé a přirozeně odstraňují chemikálie z rostlin (které se do nich dostali díky předchozímu zalévání z vodovodu).

Zbavte se „mrtvých“ částí rostliny

Veškeré neatraktivní části rostlin, scvrklé, žluté nebo hnědé listy či stonky bez listů odřízněte pod úhlem 45 stupňů ve výšce asi 5 cm nad povrchem. Snažte se ponechat co nejvíce zdravých listů.

Nepřehnojujte

Jakmile vidíme, že rostlina začíná usychat, máme tendence dopřát jí co nejvíce živin. A to prostřednictvím hnojiv. Používejte pokud možno rozpustná hnojiva, a to v množství, jaké je uvedeno na obalu. Nehnojte častěji, není to ku prospěchu.

Mrtvé rostliny: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!