Zachraňte orchideje díky jednoduchým trikům, fungují i na ty, které vypadají na umření
Orchidej je jednou z nejoblíbenějších květin a ideálním dárkem. Málokdo ovšem ví, jak se o ni správně starat. Také vám orchidej usychá? Nenechte to jen tak a zachraňte ji díky osvědčenému návodu.
Péče o orchidej se může zdát trochu obtížná, ale naštěstí to vůbec není pravda. Není to totiž vůbec náročná květina, není třeba ji často zalévat, ani nic podobného. Tak kde je tedy největší kámen úrazu?
Jak zalévat orchideje, aby se jim dařilo
Tyto tropické krásky milují světlo, takže pro ně musíte najít světlé místo. Nesmí však být vystaveny přímým slunečním paprskům. A pamatujte také na to, že světlo potřebují i kořeny. Nejlepší je proto umístit orchideje do průhledného květináče.
Přesazujte je jen málo, nemají totiž rády příliš velké změny. A na co si ještě dát pozor? Pokud orchidej začne chřadnout, obvykle bývá problém v jejím zalévání. Pokud jí totiž dopřejete příliš mnoho vody, zabráníte jejím kořenům v získávání kyslíku.
Jak poznat přelitou orchidej
První známky příliš častého zalévání můžete obvykle vidět na listech orchideje, jejich barva se totiž jednoduše změní na žlutou. V takovém případě je stále ještě možné orchidej zachránit, pokud má stále ještě v pořádku kořen. Nemusí jich být moc, ale musí být zdravé a zelené.
Jak zachránit orchidej, která žloutne
Nejdříve nakloňte květináč na stranu a rostlinu z něj opatrně vyjměte. Poté očistěte kořeny od zbytků hlíny a mechu. V dalším kroku budete potřebovat dezinfikované nůžky, kterými ustřihnete všechny plesnivé, hnijící nebo suché kořeny. To je zcela nezbytné, odtud se totiž do těla orchideje šíří nepříjemné patogeny.
Foto: Pixabay
Následně důkladně vyčistěte květináč, do kterého orchidej zasadíte. Nakonec smíchejte substrát s vodou, a poté nechte dobře odkapat přebytečnou vodu. Nakonec orchidej zasaďte a umístěte ji na obvyklé místo.
Jak se starat o orchidej
Ale pozor na správnou péči, jinak se brzy budete potýkat se stejným problémem. Vždy ji proto zalijte, až ve chvíli, kdy bude substrát zcela suchý. S orientací vám pomohou kořeny – dokud jsou alespoň jejich špičky zelené, má orchidej vláhy dost.
A jak zabránit přílišnému vysychání? Stanovte si harmonogram. V létě zalévejte rostliny přibližně dvakrát týdně a v zimě pouze jednou týdně. To jim bohatě stačí. Kontrolujte také stav kořenů. Jakmile objevíte nějaké uhnívající, suché nebo plesnivé, ihned je odstraňte. Ve většině případů tak dokážete předejít jakýmkoliv dalším problémům. Jakmile se objeví nově listy, začněte u orchideje také s hnojením. Brzy se dočkáte květů.
Náhledové foto: Pixabay
Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-pestovat-orchideje-substraty-a-presazovani, https://www.ireceptar.cz/zahrada/orchideje-zachrana-20200726.html
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)