Začaly se objevovat vatovce. Nasbírejte si přírodní řízky
Šli jste nějakým sadem a zakopli o velkou bílou kouli? Ne, nikdo si v trávě nezapomněl míč, což poznáte už podle doteku s tímto „předmětem“. Našli jste pýchavku obrovskou. Můžete začít slavit. Tato skvělá houba je totiž rostoucím řízkem, a to ne jedním. Jinak má ale samozřejmě i jiné využití. Ať už je situace jakákoli, vatovce se pomalu začínají objevovat, a tak není od věci si o této jedlé houbě čeledi pýchavkovitých označované latinsky jako Langermannia gigantea něco málo říct.
Poznáte ji jednoduše
Zaměnit si pýchavku obrovskou s nějakou jinou houbou je fakticky nemožné. Velké bílé koule jako plodnice totiž v podstatě jiná houba nevytváří. Maximálně tak pestřec, jeho plodnice jsou ale miniaturní a uvnitř černé. Plodnice vatovce jsou široké od 10 do 50 cm. V mládí se jedná o sytě bílou houbu, která je tvrdá a příjemně voní i chutná. Postupem času ale stárne a začíná žloutnout. Ve finále se otevírá a uvnitř je patrná až nahnědlá barva. Nakonec se pýchavka ve stáří kompletně rozpadne a rozmnoží se výtrusy. Ostatně jako drtivá většina hub.
Pole, louky, pastviny, parky…
A také spousta jiných míst, kde se lze s pýchavkou obrovskou bez problémů setkat. Hojně se nachází také mezi kopřivami. Půda dusíkatého charakteru jí nijak výrazně nevadí. Setkat se s vatovcem uprostřed lesa je spíše vzácností. Růst začala tato skvělá houba už někdy v červnu a setkat se s ní v přírodě lze až do pozdního listopadu.
Pár zajímavostí o vatovci
Připravit vatovec je ideální jako klasický řízek v trojobalu, nicméně výborné je i pivní těstíčko. Pokud nastrouháte při obalování na vatovec sýr, chuť bude skvělá. Jinak nevětší plodnice, která kdy byla v ČR nalezena, měla obvod úctyhodných 216 cm a vážila 20,8 kg! Jen pro zajímavost, plodnice o hmotnosti 12 kg dokáže dát až 7,5 trilionů výtrusů. Pokud byste si chtěli vypěstovat vatovec u vás na zahradě, prodává se sadba, nicméně úspěch zaručen nejspíše nebude.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.