Začaly mrazy: Hurá na šťavnatku pomrazku
Prosincové dny jsou poměrně sychravé a mnohé lidi nijak nenutí vyrazit do přírody. Je to škoda, protože se tady můžete setkat s poměrně zajímavými houbami, které jednak hezky vypadají a jednak mají vcelku solidní užitné vlastnosti. Jednou z typických nejenom prosincových hub je bezesporu šťavnatka pomrazka. Jak vlastně vypadá, kde se vyskytuje a s čím ji lze zaměnit? Na to vám odpovíme v následujících řádcích.
Nenápadná, ale zajímavá houba
Pro šťavnatku pomrazku je charakteristický klobouk o šířce cca 30 až 60 mm s podvinutým okrajem. V pozdějších stádiích růstu se spíše rozloží po ploše. Má někdy nicméně vcelku tradiční nízký středový hrbol. Co se týká konstrukce samotného klobouku, je spíše tenkomasý. V případě vlhkého prostředí bývá klobouk slizký. Barvu má olivově hnědou, přesto ale okraje do jisté míry vybledávají a mají žlutý odstín. Lupeny jsou spíše řídké, zprvu mají bílou barvu, následně se barví do žluté až žlutooranžové. Třeň je válcovitý a směrem k bázi se zužuje. Je podélně vláknitý. V mladších stádiích houby bývá na dotek slizký, případně ještě disponuje sliznatým prstenem, který ale mizí. Dužnina houby je bílá s tím, že minimálně voní a má mírnou chuť.
Naleziště pod borovicemi
Mnohdy se lze setkat s poměrně velkým množstvím těchto hub, a to na konci podzimu. Většinou rostou hodně po prvních mrazech. V přírodě jsou v podstatě od října do prosince. Pomrazky mají rády kyselejší půdy s písčitým základem. Jinak je najdeme pod dvoujehlicovými borovicemi.
Záměna se šťavnatkou olivově bílou
Od léta do podzimu roste tradičně po smrky šťavnatka olivově bílá, s níž si lze pomrazku splést. Hygrophorus olivaceoalbus, tedy šťavnatka bílá, se vyznačuje bělavými až nažloutlými lupeny.
Kuchyňské využití je multifunkční
Využít lze pomrazku v kuchyni třeba na smaženici, nebo pod maso. Záleží na vaší chuti. Cení se hlavně proto, že v této době už mnoho jiných hub k nalezení není.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.