Za sběr hřibu královského hrozí značná pokuta. V okolí známých míst výskytu chodí hlídky – nepopleťte si ho s příbuznými

Hřib, hřib královský, sběr hub, sběr hub pokuta, jak na sběr hub

Za sběr hřibu královského hrozí značná pokuta. V okolí známých míst výskytu chodí hlídky – nepopleťte si ho s příbuznými. Vydejte se do lesa a možná narazíte na zázrak, který milovníky hub příjemně překvapí – na hřib královský.

Tento druh, oficiálně pojmenovaný Butyriboletus regius, se pyšní nápadnou kombinací růžového klobouku a žluté nohy. Často je považován za jednoho z nejkrásnějších hřibů v Evropě a jeho královské chování je nejen pastvou pro oči, ale i výzvou k obdivu a úctě.

Proč byste se měli dívat, ale nedotýkat se

Navzdory svému půvabu s sebou hřib královský nese významnou výhradu: je přísně chráněn zákonem a za jeho sběr hrozí peněžní sankce. Jednotlivcům hrozí pokuta až 50 000 Kč, organizacím pak až 1 milion Kč. Důvodem této zákonné ochrany je dramatický úbytek populace tohoto druhu.

houby

Foto: Pixabay

Historická kulinářská pochoutka

Historicky byl hřib královský nejen obdivován, ale také konzumován. Poprvé ji v roce 1831 popsal český přírodovědec Julius Vincenc Krombholz a kdysi byla na tržištích běžnou záležitostí, která se hojně sbírala i prodávala. S přibývajícími desetiletími se však tato houba stávala stále vzácnější, což vedlo k jejímu současnému chráněnému statusu.

Ekologický význam hřibu královského

Ekologická úloha hřibu královského je stejně významná jako jeho vizuální přitažlivost. Hřibovité houby, včetně hřibu královského, navazují symbiotické vztahy se stromy a prostřednictvím výměny živin zlepšují zdraví lesů. Tento mykorhizní vztah pomáhá prosperovat jak houbám, tak hostitelským stromům, a houby jsou tak důležitou součástí lesních ekosystémů.

S čím si ho můžete splést

Adepti na špatnou identifikaci jsou v zásadě dva: Hřib růžovník a hřib červený. Ten první se od hřibu královského liší narůžovělou nohou – ovšem sbírat byste ho také neměli. I on totiž v naší přírodě ubývá. U hřibu červeného je to pak ještě o něco jednodušší. Jeho noha bývá zbarvená dočervena, žluté jí na ní pomálu.

Chodí a hlídají – pokuty padat mohou

Hřib královský se obvykle objevuje od konce léta do začátku podzimu. Lze ho najít na několika málo lokalitách – v lesích s tvrdým dřevem, zejména pod duby a buky. „Žiju u Orlíku a tomhle hřibu tady vím. A moc bych za to nedal ,že jiní lidi taky. Ale vídám lesáky, jak nakukují do košíků, takže kdyby ho někdo sbíral, určitě by se na to přišlo,“ píše čtenář Radek.

 

Zdroj: https://medium.seznam.cz/clanek/tereza-braun-sber-hribu-kralovskeho-vas-muze-vyjit-na-statisice-problem-je-ze-se-plete-s-jinymi-druhy-66767, https://www.blesk.cz/clanek/bydleni-hobby-houby/634170/vzacny-hrib-kralovsky-netrhejte-pokuta-je-100-tisic-co-delat-kdyz-ho-najdete.html, https://cs.wikipedia.org/wiki/H%C5%99ib_kr%C3%A1lovsk%C3%BD

Náhledové foto: GLJIVARSKO DRUZSTVO NIS / Creative Commons / CC-BY-SA

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)