Z kuchařek našich babiček: Víme, které koření byste v těch dnešních hledali marně
Mít doma starou, nejlépe ručně psanou kuchařku, se seznamem osvědčených rodinných receptů, se mnohdy rovná doslova výhře v loterii. Některé ingredience nás však mohou značně překvapit. A na jaké z nich jsem narazila já?
Třešňové listy nejen do zavařených okurek
Osvědčený trik naší prababičky a dodnes netuším, proč se přestal používat. Do okurkové sklenice (0,7 litru) stačí vložit dva velké listy z té nejaromatičtější třešně, kterou v okolí najdete. Okurky získají zajímavou chuť, a navíc si dlouho udrží svou křehkost a šťavnatost.
Tím však použití třešňových listů nekončilo. Dala se z nich totiž získat i příjemně aromatická šťáva, s níž bylo možné obohatit domácí vína nebo ovocné šťávy. Po třešních sice voněla, ale chyběla jí ona typická sladkost. Dnes bychom na jejím místě použili aroma umělé.
Andělika lékařská na koláče a dezerty
Až budete příště péct koláč s drobenkou, přimíchejte do ní několik rozdrcených semen anděliky lékařské. Koupíte ji v lékárně jako přírodní prostředek na vysoký tlak nebo ženské potíže. Koláče však nádherně provoní a lehce dosladí. Toho se koneckonců využívalo i při přípravě kompotů třeba z rebarbory. Byly příliš kyselé? Půl lžičky semen anděliky to ještě během přípravy zdravě vyřešilo.
A našli byste i recepty na omáčky nebo dušená masa, dochucená právě andělikou. Je ovšem velmi aromatická, takže doporučuji s ní zacházet opatrně.
Jalovec k rybám i masu
Dnes ho přidáváme tak maximálně do zvěřiny nebo na kuře nadivoko, ale dříve bylo jeho použití mnohem běžnější. Roste všude kolem nás a pokud má nějakou nevýhodu, tak jedině své výrazné aroma. Překvapí vás nejenom v masových omáčkách, ale také v zeleninových jídlech. A našla jsem i recept na nákyp dochucený jalovcem, ale na ten jsem zatím neměla odvahu.
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)