Z každého keře můžete mít košík malin: Důležité je dvojí plození

Maliny

Už se těšíte na sladké maliny? Pohled na maliníky sice nyní nic nenapovídá tomu, že by úroda musela být nutně extrémní. Pokud ale s maliníky začnete pracovat už nyní a dodržíte pár důležitých pravidel, můžete si být jistí tím, že nakonec budete sbírat maliny po kbelících. Pojďme si tedy společně shrnout nejdůležitější pravidla pro pěstování malin v následujících řádcích. Přidáme i pár zajímavých tipů, které se určitě mohou hodit.

Dvakrát plodící odrůdy jako základ

V první řadě je třeba předeslat, že optimální nákup představují maliny, které plodí dvakrát za rok. Právě ji můžete využít doslova maximálně tak, aby obě dvě plození byla maximální a samotná rostlina se extrémně nevyčerpala.

MalinyMaliny: Foto Pixabay

Pozor na výsadbu poblíž zeleninových záhonů

První poměrně důležitá rada. Pokud vysadíte maliny v blízkosti záhon se zeleninou, dojde k tomu, že jim bude zelenina odčerpáte potřebné živiny. Tím pádem se maliníkům nebude dařit dle vašich představ. Stejně tak maliny nevysazujte v blízkosti plodících stromů. Situace by byla podobná.

Kvalitní podklad a dostatek světla

Maliny sice nejsou nijak výrazně náročné na bohatou zeminu, přesto si pozornost i z tohoto pohledu zaslouží. Ideální je kyprý podklad a na humus co možná nejbohatší půda. Pozor na dostatečné množství světla. Při větším množství keřů je třeba počítat s dostatkem místa, jinak si budou rostliny vzájemně stínit, což není žádoucí.

Nezapomeňte na dostatek vláhy

Maliny vyžadují dostatečné množství vláhy. Důvod je vcelku jednoduchý, jelikož kořenový systém malin je plytký a podklad rychle vysychá. Vyvarujte se překypření podkladu okolo rostlin. Kypřete pouze do hloubky mezi 5 až 10 cm. Nepoškodíte kořeny a půda se nevysuší.

Vysazování malin na jaře vyžaduje zkrácení rostlin

Stejně tak i přesazování. Před výsadbou je třeba jednak zastřihnout kořínky a jednak také zkrátit rostlinu zhruba na jednu třetinu délky. Mezi rostlinami by měla být mezera zhruba 0,7 metru a mezi řádky 1,8 m. Jinak maliník potřebuje minimálně metrovou oporu.

MalinyMaliny: Foto Pixabay

Nenechejte maliny plodit v létě

Počítejte s tím, že maliník přináší úrodu dvakrát ročně, a to n začátku léta a na podzim. Výhonky z minulého roku dávají letní úrodu a letošní podzimní. Proto se soustřeďte na to, aby byly všechny vzdušné. Letní plody často likviduje škůdce maliník plstnatý. Pokud byly rostliny napadeny, ideální je všechny minuloroční výhonky zkrátit na minimum. Chcete-li sbírat dvakrát za rok, dokonale rostliny očistěte a provzdušněte.

Výluh z divizny pomůže

Pokud si na jaře všimnete, že nových výhonků je málo, pomůže řešení našich babiček, a to výluh z vyzrálého kompostu. Na 1 kg hnojiva se přidá 10 litrů vody. 3 dny necháme ležet a pak zředíme vodou v poměru 10:1.Výborný je i roztok z divizny. Tady se používá 1 kg divizny na 10 litrů vody.

Zdroje info: Autor, https://www.rhs.org.uk/fruit/raspberries/grow-your-own,https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-raspberries/,  https://zijutu.cz/jarni-krmeni-malin-rada-pro-ty-kteri-to-delaji-poprve/

Maliny: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.