Wasabi: vypěstujte si své vlastní wasabi

Wasabi

Wasabi známe všichni. Je to takový zelený křen, který je opravdu ostrý a používá se nejčastěji k sushi. Koupit si jej můžete ale i pro jeho mnohem silnější chuť, než má náš bílý křen (křen selský – Armoracia rusticana), a jíst ho třeba ke klobásce. Wasabi je rostlina známá spíše jako křen japonský (Wasabia japonica). Tuto plodinu si můžeme vypěstovat také doma a vyrobit si svou vlastní ostrou wasabi pastu.

Zdravotní účinky wasabi

Japonci používají wasabi již celá staletí jako přírodní antibiotikum – potlačuje totiž růst některých bakterií, ale také kvasinek a plísní. Wasabi bychom měli pravidelně konzumovat taktéž pro dosažení lepšího imunitního systému. Zmínit musíte také silné antioxidační účinky japonského křenu, které mohou působit jako prevence proti rakovině, snížit problémy po chemoterapii a zpomalit stárnutí.

Wasabia japonica

Wasabi: Foto Commons.wikimedia.org

Semínka nebo sazenice?

Pěstování ze semínek je mnohem levnější, než koupě sazenic. Zatímco za jednu sazenici zaplatíte kolem 160 Kč, deset kusů semínek koupíte za 30 Kč. Je ale poměrně velký problém na semínka narazit, protože se musí skladovat ve vlhkém prostředí. Jakmile semínka jednou vyschnou, už vám nevyklíčí. To je důvod, proč spousta zahradníků sáhne raději po sazenici, které jsou dnes už poměrně dobře dostupné.

Pěstování ze semínek

Narazíte-li tedy na semínka a chcete pěstovat wasabi, bez váhání je kupte. Doma je po 48 hodin udržujte ve vlhkém prostředí a večer před výsevem je zalijte v malé misce destilovanou vodou. Semínka přes noc nabobtnají a jejich obal změkne – tím jim usnadníte klíčení. Vysejte je doma do květináče nejlépe ve druhé polovině podzimu ve vzdálenosti 2,5 až 5 cm od sebe. Přes zimu si rostlina vytvoří životaschopné kořeny. Každé semínko jen lehce vmáčkněte do půdy. Od té chvíle je potřeba udržovat půdu vlhkou – nejlépe rozprašovačem.

Pěstování sazenic

Mladé rostlinky je potřeba pravidelně zalévat – ostatně o vodu si řeknou samy, protože ihned povadnou. To vede spoustu zahradníků k tomu, že wasabi přelévá. Avšak pozor, japonský křen je náchylný na plísně a choroby, takže se vyplatí zalévat tak, aby rostlina nestála ve vodě. Slabé rostlinky zavlažujeme rozprašovačem, ty starší můžeme zalévat. Po celou dobu pěstování nesmí být rostlina vystavena přímému slunci – to totiž vysušuje půdu a wasabi má ráda vlhko.

Tipy pro pěstování

Wasabi vydrží mráz do -12 °C. Proto tuto rostlinu raději pěstujeme v nádobě – v zimě ji stačí přenést dovnitř do nevytápěných prostor. Nádoba by měla být dostatečně veliká. Nezapomeňte, že wasabi pěstujeme zejména pro kořeny, tak ať mají prostor. Je vhodné použít velkou podmisku, ve které může po celou dobu stát voda – díky tomu bude půda neustále vlhká tak, jak to má japonský křen rád. Pro nejlepší růst je vdané, když je rostlina zastíněná a okolní teplota se pohybuje od 8 do 12 °C.

Sklizeň wasabi

Teprve za dva roky můžete sklízet. Takovou dobu totiž japonský křen potřebuje k tomu, aby získal svou plnou chuť. Zralé wasabi má listy rozrostlé do výšky okolo 60 cm a na šířku asi půl metru. Kořeny jsou vhodné ke sklizni, když jsou dlouhé 18 až 20 cm.

Jak použít wasabi?

Čerstvé listy této rostliny můžete přidat do zeleninových salátů. Můžete je nakrájet do sójové omáčky a používat jako ochucovadlo nejrůznějších pokrmů – skvěle se hodí například k dušené zelenině. Listy lze použít také jaké koření do polévky. Samotný kořen se po nastrouhání nejčastěji podává k sushi, protože se hodí k nakyslé rýži. Podává se ale také k sashimi, což je čerstvá ryba nakrájená na kousky. Ve wasabi pastě je možné obalit také arašídy – tímto způsobem si připravíte své vlastní wasabi oříšky.

Wasabi: Náhledové foto Commons.wikimedia.org

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!