Vzdušné kořeny orchidejí – rostlina s vámi komunikuje a sděluje vám, co potřebuje k tomu, aby kvetla

Orchideje

Vzdušné kořeny orchidejí – rostlina s vámi komunikuje a sděluje vám, co potřebuje k tomu, aby kvetla. Orchideje jsou nádherné rostliny, které dodají eleganci a krásu každému prostoru, ale mohou být trochu náročné na péči. Jedním z častých problémů, se kterými se jejich milovníci setkávají, je výskyt vzdušných kořenů vylézajících z květináče.

Navzdory tomu, co si někteří myslí, nemusí jít nutně o známku špatného zdravotního stavu, ale spíše o reakci na podmínky prostředí, a to zejména na vysoké teploty vzduchu.

Vysoká teplota vzduchu a nízká vlhkost

V zimním období mohou systémy vytápění interiérů způsobit zvýšení teploty vzduchu, což vede k nízké vlhkosti vzduchu. Takové prostředí vede orchideje k tomu, že při hledání vlhkosti vytahují kořeny z květináče za vláhou. Pro zmírnění tohoto problému přemístěte orchidej dál od radiátorů a zakryjte vzdušné kořeny mechem rašeliníkem (Sphagnum), abyste v nich udrželi vlhkost.

Přemokření a špatná cirkulace vzduchu

Ovšem ke stejnému jevu může vést i hniloba kořenů nebo nedostatečná cirkulace vzduchu kolem nich. Kromě přelévání bývá příčinou i příliš hutná půda, které může bránit dostatečnému okysličování a nutit kořeny, aby rostly mimo květináč a hledaly vzduch a světlo.

Rozpoznání zdravých a nezdravých kořenů

Zdravé vzdušné kořeny jsou pro orchideje normální a jsou obvykle zelené nebo světle zelené, šťavnaté a pevné. U zdravé orchideje se za normální považuje 3 až 5 vzdušných kořenů. Nezdravé kořeny jsou naopak šedé nebo hnědé, měkké, slizké a vrásčité.

Kořeny orchidej

Foto: Pixabay

Péče o vzdušné kořeny

V případě potřeby upravte zavlažování. V ideálním případě ponořte orchidej na několik minut do vody, dokud kořeny nezmění barvu na světlejší, což značí dostatečnou hydrataci. Pro výživu použijte standardní komerční hnojivo a přidejte k němu kyseliny jantarové (1 tableta na litr vody), abyste podpořili nový růst vaší rostliny.

Výměna substrátu

Substrát vyměňujte každé 2 až 3 roky. Volte vždy co nejprodyšnější směs – jejím základem by měla být kůra nebo kokosové chipsy. Pokud orchidej vytvořila více vzdušných kořenů, zvažte přesazení do květináče o 3-4 cm většího.

  • Ztrouchnivělé nebo zaschlé kořeny patrně odstraňte pomocí sterilizovaných zahradnických nůžek – nejdříve však odstřihněte špičku a zkontrolujte vnitřek. Pokud je suchý nebo nahnilý, odstraňte celý kořen.
  • Řez ošetřete aktivním uhlím, manganistanem draselným nebo jódem, abyste zabránili infekci. Po dobu 4-5 dnů po prořezání kořenů nezalévejte.

 

Zdroj: https://chalupari-zahradkari.cz/pokojove-rostliny/koreny-orchideje-rostou-z-kvetinace/, https://itesco.cz/hello/clanek/zasady-pestovani-orchideji-pro-dlouhe-a-bohate-kveteni/26172/, https://www.mimibazar.cz/navod.php?strana=5&id=129&forum=0, https://www.akcniceny.cz/magazin/zalevate-orchideje-vodou-my-mame-pro-vas-lepsi-variantu-ktera-prospiva-a-urychluje-rust/, https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/orchidej-koreny-30001030.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)