Význam živin při přesazování rostlin – jak je to v případě hydroponie

Význam živin při přesazování rostlin – jak je to v případě hydroponie. Pokud přesazujeme běžnou pokojovou rostlinu nebo se věnujeme přesazování vzrostlých sazenic přímo do záhonu, zpravidla v prvních týdnech přísun živin příliš neřešíme. Kvalitní půda jich totiž obsahuje dostatek.

Jiná situace však nastává při hydroponickém pěstování a jeho odnožích. Používáme totiž inertní substrát a je tedy jen na nás, jak vyvážíme přísun pro rostlinu nezbytných prvků. A na co si tedy při přesazování dát pozor?

Zajímejte se o to, do jaké skupiny vámi používaná živina patří

Je nutné se rozhodnout, na co u přesazované rostliny sázíme. Potřebujeme, aby dostatečně prokořenila substrát? Nebo aby se co nejrychleji začala větvit? A kdy plánujeme úrodu? To všechno je třeba vzít v úvahu.

Živiny pro rostliny lze rozdělit do tří kategorií

  • Primární (známé také jako makroprvky) – dusík (N), fosfor (P), draslík (K).
  • Sekundární – hořčík (Mg), sodík (Na), vápník (Ca), síra (S).
  • Mikroelementy – bór (B), kobalt (Co), molybden (Mo), mangan (Mn), měď (Cu), železo (Fe), zinek (Zn) atd.

Hnojení

Foto: Pixabay

Primární a sekundární živiny lze souhrnně označit jako makronutrienty a rostliny je používají zejména pro stavbu tkání. Úkolem mikroelementů je pak stimulace žádoucích biochemických procesů v rostlinách. Během prvních dvou až tří týdnů bychom si měli hlídat především množství primárních živin, na ty ostatní bude čas až později.

Ovšem nesmíme zapomínat na to, že působení primárních výživových složek (dusík, fosfor a draslík) je přímo závislé na správném zásobením rostlin mikroživinami. Pokud jsme tedy rostliny přesazovali z důvodu nějakých obtíží (žloutnoucí listy, chloróza apod.), musíme se o správný přísun mikroživin, jež jim předtím chyběly, postarat ihned po přemístění do nového květináče.

Doplnění mikroživin v rostlinách tím správním hnojením může mít v mnoha případech právě onen rozhodující dopad na žádoucí vzhled a fázi kvetení a samozřejmě i na velikost a kvalitu plodin. Podívejte se proto na to, jaké živiny rostliny potřebují a jak identifikovat jejich nedostatek. Zjistíte tak, jak mladé rostlinky bezprostředně po přesazování správně hnojit.

Co je to hydroponie?

Hydroponie je způsob pěstování rostlin bez použití běžné půdy. Rostliny jsou pěstovány ve vodním roztoku obohaceném živinami, což umožňuje rychlejší růst a kontrolu nad podmínkami, ve kterých rostou. Tato metoda pěstování se často používá pro zeleninu, bylinky a květiny a může být velmi efektivní, zejména v situacích, kdy je půda nevhodná pro tradiční zemědělství.

 

Zdroj: https://www.growmarket.cz/a/jak-vybirat-hnojiva-na-outdoor-pestovani, https://web.natur.cuni.cz/biochem/kucera/rostliny/is/kap10.pdf, https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%BD%C5%BEiva_rostlin, https://magazin-konopi.cz/jak-vybirat-hnojiva-na-pestovani-venku/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)