Vyzkoušejte si pohodové pěstování cuket
Cuketa patří v poslední době mezi oblíbenou a vyhledávanou zeleninu, tak proč si ji nezkusit zasadit a vypěstovat přímo u vás na zahrádce. Tuto nenáročnou plodinu může opravdu pěstovat každý. Je sice podobná okurce, ale společného spolu moc nemají. Jaký je tedy stručný návod na pěstování cuket?
Kdy ji zasadit?
Pokud se rozhodnete pro pěstování cuket, pak je nejlepší čas na výsev na jaře. Ideální je začátek května. V připravené půdě si nachystejte jamky vzdálené cca 1,5 metru od sebe. Do každé jamky dejte 2 až 3 semínka této rostlinky. Pokud si netroufáte na pěstování ze semínek, pak je dobré zakoupit si v nějakém zahradnictví už předpěstované rostlinky a zasadit přímo je. Cukety pohnojte a hojně zalévejte. Cuketa je velmi odolná plodina i proti tak časté a rozšířené plísni okurkové.
Různé druhy cuket
Typické tmavozelené plody má odrůda cukety Jigonal. Navíc jsou cukety štíhlé a pravidelné. Podobná je odrůda Ambassador F1. Další druh cukety má barvu více do černa a jmenuje se Black beauty. Odrůda Goldline F1 má naopak plody žluté, chutné jsou její mladé plody. Smetanově bílé jsou zase plody odrůdy Bětka F1. Kulaté spíše baňaté cukety má odrůda Tondo di piacenza a hodí se hlavně na zapékání.
Co obsahuje cuketa
Cuketa obsahuje až 90% vody, dále spoustu vitamínů, vlákninu a stopové prvky. Pro její nízkokalorické složení je to vhodná zelenina na hubnutí. Cuketa obsahuje draslík a ten právě pomáhá vyloučit přebytečnou vodu a toxiny z těla. Proto se cuketa doporučuje zejména lidem nemocným revmatismem, dnou, obezitou či cukrovkou. Pozitivně ovlivňuje i ledvinovou činnost. Upravit ji v kuchyni můžeme na spoustu způsobů, nasladko i naslano.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.